El Erian: Avrupa ve Japonya rekabeti artırmalı

Muhammed El-Erian-2013-1Allianz’ın baş ekonomik danışmanı Muhammed El Erian, küresel düzeyde ekonomik kalkınma için Avrupa ve Japonya’nın toparlanması gerektiğini savundu

Allianz’ın baş ekonomik danışmanı Muhammed El Erian, ABD’deki istihdam artışını ve ekonomideki toparlanmanın genel görünümünü değerlendirdi.

Bugünkü verinin ABD’de istihdam piyasasının toparlandığını doğruladığını belirten Pimco’nun eski CEO’su, bu durumun da ABD ile Avrupa ve Japonya arasındaki farkın belirginleşmesine yol açtığını yorumlarını yaptı. Dünyaca ünlü ekonomist bu verinin ABD ekonomisinde uzun vadeli geniş çaplı bir kalkınma için istihdam piyasasında iyileşmenin önemine de vurgu yaptığını belirtti.

İstihdam piyasasındaki iyileşmeyi rakamlarla ortaya koyan El Erian, piyasadaki iyileşmenin diğer göstergelerde ortaya çıkmadığını söyledi. Bu duruma örnek olarak ise ücretler tarafındaki artışın düşük kalmasını gösteren ekonomist, gelir dengesizliğinin de iyileşme göstermediğini yorumunu yaptı. El Erian istihdam piyasalarında özellikle katılım oranı ve uzun dönemli işsizlik gibi yapısal etmenlerdeki iyileşmenin gelir artışı ile desteklenmesinin gerektiğinin altını çizdi.

Küresel büyümedeki yavaşlama göz önünde bulundurulduğunda bu verinin ABD ile Avrupa ve Japonya’nın arasındaki farkları belirginleştiğini söyleyen El Erian, bu durumun merkez bankalarının politikalarında da farklılaşmaya yol açacağı tahminini yaptı.

Ekonomi ve politikadaki bu farklılaşmadan en çok döviz piyasasının etkilendiği görüşünü dile getiren ekonomist, doların bu yaz ciddi oranda güçlendiğini ve özellikle euro ile yen karşısında bu yükselişin süreceğini ifade etti.

Döviz piyasasının uzun vadede küresel sistemin yegane kum torbası olma özelliğini yitireceğini dile getiren El Erian, mali istikrarsızlığın böylece artacağını söyledi.

Küresel düzeyde dengelenmenin sağlanması için Avrupa ve Japonya’nın rekabeti artırmaları gerektiğini ve yapısal yatırımlarda artışa ihtiyaç duyduklarının altını çizen ekonomist, küresel büyümenin ABD’deki istihdam üzerinde de önemli bir etkisi olduğunu savundu.

El Erian, son olarak küresel ekonominin geri kalanında ekonomik kalkınma yaşanması için Avrupa ve Japonya’nın da toparlanması gerektiğini belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.