El-Erian yatırımcıları sakin kalmaları yönünde uyardı

Muhammed El-Erian-2013-1Pimco’nun CEO’su Muhammed El-Erian yatırımcıların kemerlerini bağlamaları ve sakin kalmaları yönünde uyardı.

EKONOMİ-FED’in 85 milyar dolarlık varlık alımlarını azaltmaya hazır olduğunu belirten El-Erian, bankanın sözlü yönlendirme ile kısa vadeli tahvil faizlerinin düşük seviyelerde kalacağı sinyalini verdiğine dikkat çekti.

QE’lerin hisse senedi piyasalarını yükseldiğini kaydeden El-Erian artık QE’lerin eskidiğini azalacağını dolayısı ile etkisinin de eskisi kadar güçlü olmadığını belirtti.

FED’in kısa vadeli faizleri düşük tutacağını dile getiren Pimco’nun CEO’su politika faizinin yüzde 0.25 seviyesinde 2016’ya kadar tutulacağını dile getirdi. FED’in eğriyi nasıl çıpalayacağı konusunda nasıl bir kontrol mekanizması geliştireceğinin henüz bilinmediğini dile getiren El-Erian, sabit getirili yatırımlara yönelmenin bu dönemde daha güvenli olduğunu belirtti. Bir süre daha FED’in bir yere gitmeyeceğini söyleyen Pimco CEO’su, hisse senedi piyasalarında daha uzun süre risk on sürecinin görülmeyeceğini savundu. Piyasaların sektörler üzerine odaklandığını kaydeden El-Erian bazı gelişen ülke piyasalarının daha cazip hale geldiğine de dikkat çekti.

Yatırımcıya kemerleri başlaması yönünde uyarı yapan Muhammed El-Erian, piyasalarda volatil bir döneme girildiğini FED’in politika miksinin değişeceğini dile getirdi.

Yatırımcının tahvil piyasasından aldığı parayı hisse senetlerine yatırmasının büyük rotasyon olarak nitelendiğini hatırlatan El-Erian şimdi büyük rotasyonun da sabit getirililerde yaşanacağını kredi risklerinin arttığını belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.