Formula 1’in patronuna rüşvet suçlaması

Bernie Ecclestone-F1-2014-2Almanya’da bir mahkeme, Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone’ın rüşvet suçlamasıyla yargılanmasına karar verdi.

Bernie Ecclestone, Alman banker Gerhard Gribkowsky’ye 45 milyon dolar rüşvet vermekle suçlanıyor.Gribkowsky, rüşveti kabul ettiği suçlamasıyla halen hapis yatıyor.

Savcılık makamı, Formula 1’in haklarının Ecclestone’un istediği bir firmaya satılmasını sağlamak için rüşvet ödendiğini ileri sürüyor.Bernie Ecclestone, Gribkowsky’ye ödeme yaptığını kabul ediyor ancak bunun rüşvet olduğu yönündeki suçlamaları reddediyor.

Londra Yüksek Mahkemesi’nde Ecclestone aleyhine açılmış 90 milyon sterlinlik (147 milyon dolar) bir dava bulunuyor.

Dava, Alman medya şirketi Constantin Medien tarafından açılmıştı.Şirket, 2006’da Formula 1’in haklarının satılması sürecinde maddi kayba uğradıklarını iddia ediyor.

Ecclestone ve tutuklanmadan önce Alman Bayern Landesbank bankasının yönetim kurulunda bulunan Gribrowski, Formula 1’in satışından önce kasıtlı olarak değerini az göstermek, böylece Ecclestone’un spor üzerindeki hakimiyetinin devam etmesinin sağlamaya çalışmakla suçlanıyor.

Almanya’da görülecek davanın ne zaman başlayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.Ancak duruşmaların Nisan ayında başlaması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.