Fransa’da fuhuş yasası nedeniyle protesto gösterileri sürüyor

Fuhuş-Fransa-kanun-2013-1Fransa’da fuhuş müşterilerine para cezası verilmesini öngören yasa tasarısının büyük bir bölümü Ulusal Meclis’te kabul edildi. Tasarı ülkede tartışmalara neden oldu.

AVRUPA-Fransa’da fuhuş müşterilerine ceza öngören yasa ile ilgili önemli bir engel aşıldı. Fransa Ulusal Meclisi yasanın önemli bir bölümünü onayladı. Buna göre seks için para ödeyenler 1500 Euro para cezasına çarptırılabilecek. Bu suçu tekrar edenlere öngörülen ceza ise 3750 Euro.

Fransa Ulusal Meclisi 20 maddeden oluşan yasa tasarısının geri kalan bölümünü 4 Aralık’ta yapılacak oturumda görüşecek. Tasarı daha sonra Senato’da ele alınacak.

Politika değişikliği
Yasa Fransa’da fuhuş konusunda ciddi bir politika değişikliğini beraberinde getiriyor. Fransa’da şimdiye dek para karşılığı seks yapan kadınlar başkalarını da buna teşvik etmeleri halinde, iki aya kadar hapis ya da 3750 Euro para cezası alma tehdidiyle karşı karşıyaydı. Yeni yasa tasarısında bu maddenin yeralmayacağı belirtiliyor.

Protestolar sürüyor
Fransa’da yasa nedeniyle tartışmalar yoğunlaşırken protesto gösterileri sürüyor. Ünlülerin de yeraldığı kampanyalarda tasarı, fuhuşun yeraltına ineceği ve böylece kadınlar için daha tehlikeli hale geleceği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Fransa’da 40 bine yakın hayat kadınının bulunduğu tahmin ediliyor. Bunların büyük bölümünü Doğu Avrupa, Asya ve Latin Amerika ülkelerinden gelen kadınlar oluşturuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.