Fransa’daki yerel seçimlerde birinci tur: Merkez sağ önde

Jean Francois Cope-2014-1Fransa’daki yerel seçimlerde birinci turu, resmi olmayan ilk sonuçlara göre merkez sağ önde bitirdi.

“SEFERBER OLUN”
Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, ikinci turda, aşırı sağ parti adaylarının seçimleri kazanmaması için bütün seçmenlerin seferber olması gerektiğini belirtti.

Yerel seçimlerin ilk turunda hayal kırıklığına uğrayan Başbakan Ayrault, ilk sonuçların açıklanmasından sonra basına yaptığı ilk açıklamada, iktidar partisinin beklediği oyları alamadığını kabul etmek zorunda kaldı.

İkinci turda seçmenlerin mutlaka sandığa gitmelerini isten Ayrault, “Cumhuriyet ve demokratik değerleri koruma adına bütün seçmenler, aşırı sağın adaylarını seçilmesini engellemek için seferber olmalı” ifadesini kullandı.

Seçimi önde bitiren Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Jean Francois Cope, ilk sonuçların açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada, patisinin gösterdiği performanstan memnun olduğunu belirterek “İlk turda iktidara öfkeli olduğu için aşırı sağ partiye oy veren seçmenlerin ikinci turda kesinlikle kendi partilerine oy vereceğinden emin olduğunu” söyledi.

Cope, ikinci turda adaylarının yarışmadığı seçim bölgelerinde, aşırı sağ adaya karşı sol adayların desteklenmesini seçmeninden istemeyeceğini kaydetti.

Seçimlerde önemli başarı gösteren ve ikinci tur için “kilit parti” haline gelen Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen ise ikinci turda kendi adaylarının yarışmadığı seçim bölgelerinde seçmenlerinin çekimser kalmaları çağrısında bulundu.

Siyasi gözlemciler, ilk turu merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) önde bitirmesinin seçmenin, iktidardaki Sosyalist Parti’nin politikalarına yönelik açık tepkisi olarak yorumlanıyor.

Siyasi gözlemcilere göre, iktidarın sosyal ve ekonomik politikalarından rahatsız olan seçmenler sandığa gitmeyerek ve merkez sağ partiyi destekleyerek bir şekilde Sosyalist Parti’yi cezalandırdığı görüşünde.

Seçim sistemine göre, ilk turda yüzde 50’den fazla oy alan aday seçimi kazanmış sayılıyor, aksi takdirde ikinci turda ilk iki sırayı alan aday yarışıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.