Fridman telekom yatırımları için milyarlarca dolar ayırdı

Turkcell’in ortaklarından Rus milyarder Fridman telekom yatırımları için özel sermaye fonuna milyarlarca dolar ayırdı.
Mikhail Fridman-telekom-2015-3Turkcell’in hissedarlarından Rus milyarder Mikhail Fridman, Rus ortaklarıyla birlikte Avrupa ve ABD’de telekomünikasyon şirketlerine yatırım yapacak bir fon için milyarlarca dolar ayırdı.
Financial Times gazetesinde hafta sonunda yer alan habere göre LetterOne Technology (L1 Technology) adlı özel sermaye fonu, sermayeye ihtiyaç duyan telekom şirketleri ve telekom yazılımı üreten şirketlere yatırım için 16 milyar dolar kaynak ayırdı. Haberde fon büyüklüğünün 25 milyar dolara kadar yükselebileceği belirtildi.
Fonun yönetim kurulunda Lastminute.com kurucularından Brent Hoberman, İrlandalı telekom yatırımcısı Denis O’Brien, Google ödemeler birimi eski yöneticisi Osama Bedier, Skype eski yöneticisi Russ Shaw and Vodafone’un kuruluşunda görev alan yöneticilerden Julian Horn-Smith bulunuyor.
L1 Technology’nin başında bulunan Alexey Reznikovich’in açıklamalarına dayandırılan habere göre şirkette Vimpelcom’un yüzde 48, Turkcell’in ise yüzde 13 oranında hissesi bulunuyor.
Turkcell’in ana hissedarlarından Çukurova Holding ile Fridman’ın şirketleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Turkcell’in genel kurulunda yıllardır karar alınamıyor ve temettü dağıtılamıyordu. Şirket 2010 yılından bu yana biriken kâr paylarını ancak geçen ay toplanan genel kurulunun kararıyla
dağıtabildi.
Fridman, 5 milyar euroya satın aldığı bir enerji şirketinin bazı varlıklarını elden çıkarmasını isteyen İngiliz hükümeti ile de davalık durumda.

Leave a Reply

Your email address will not be published.