Google’a Veri toplama ve paylaşım cezası

Veri toplama ve paylaşım şekli Google’a 150 bin euro’ya ‘mal oldu.’

AVRUPA-Fransız Ulusal Bilişim Komisyonu, arama motoru Google’a internet üzerinde kişisel verilerin korunmasıyla ilgili mevzuata uymadığı gerekçesiyle 150 bin euro para cezası verdi.

Komisyon, daha önce yapılan uyarılara rağmen Google’ın kurallara uymamakta direndiği gerekçesiyle 150 bin avro para cezasının uygun görüldüğünü açıkladı. Bu ceza, kurumun tarihindeki en yüksek para cezası olarak dikkat çekti. Kurum’un açıklamasıda, söz konusu ihlal ile ilgili komisyonun gerekçeli kararının Google’ın Fransa’daki arama motorunun giriş sayfasında (google.fr) 8 gün süreyle yayınlanması istendi.

Amerikalı arama motoru Google, 2012 Mart’ta aralarında Google Search, YouTube, Gmail, Picasa, Google Drive, Google Docs, Google Maps gibi yaklaşık 60 servisinin bir çatı altında toplanmasını kararlaştırmıştı.

Fransız Bilim Komisyonu ise söz konusu hizmetlerin bir çatı altında toplanmasının ve buradaki kişisel verilerin paylaşımının Avrupa’daki hukuki mevzuata aykırı olduğunu düşünüyor.

Fransız Bilişim Komisyonu, Google’dan internet kullanıcısının bilgilerinin saklanması konusunda daha ayrıntılı ve kapsamlı güvenceler vermesini istiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.