Hollanda Meclisine 1915 olaylarıyla ilgili 4 önerge sunuldu

Willem-Alexander-Queen Maxima-2015-1Hollanda Temsilciler Meclisi’ne sunulan “Başbakan ve kral ‘soykırım’ için Ermenistan’a gitsin” önerisine reddedildi.
Başbakan ile Kral’ın birlikte Ermenistan’daki törene katılmasına ilişkin önergeyi, Özgürlük Partisi’nin İslam karşıtı lideri Geert Wilders vermişti.
Hollanda Meclisine, 1915 olaylarıyla ilgili 4 önerge sunuldu. Bunlardan, başbakan ile kralın birlikte Ermenistan’daki törene katılmasının da istendiği 3’ü reddedilirken, bir önerge kabul edildi.
Hollanda’da muhalefet partileri tarafından parlamentonun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi’ne sunulan 1915 olaylarına ilişkin 4 önergeden 3’ü reddedilirken, biri kabul edildi.
Muhalefete mensup aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders ile aynı partiden Harm Beertema ve Hristiyan Birlik Partisi (CU) milletvekili Joel Voordewind’in imzasıyla sunulan, hükümetten, 1915 olaylarına ilişkin “Ermeni soykırımı meselesi” yerine “Ermeni soykırımı” ifadesinin kullanılmasını talep eden önerge, 63’e karşı 78 oyla ret edildi.
Mecliste iki üyeyle temsil edilen Denk Hareketi milletvekili Tunahan Kuzu’nun teklifiyle milletvekillerinin tek tek isimleri okunarak yapılan oylamada, Ermenistan’da 24 Nisan’da düzenlenecek anma törenlerine Hollanda adına katılacak delegasyona ilişkin iki önerge de yeterli oyu alamadı.
Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) milletvekili Pieter Omtzigt, CU milletvekili Joel Voordewind ve Reformcu Devlet Partisi (SGP) lideri Kees van der Staaij’in sunduğu Başbakan ya da bir bakanın Erivan’a gitmesi ve PVV lideri Geert Wilders’in sunduğu Başbakan ile Kral’ın birlikte Ermenistan’daki törene katılmasına ilişkin önergeler de meclis tarafından reddedildi.
Kabul edilen önerge
CU milletvekili Joel Voordewind’in 10 milletvekilinin imzasıyla sunduğu önerge ise 13’e karşı 127 oyla kabul edildi. Türkiye ve Ermenistan’ın tarihleri konusunda karşılıklı anlayış sağlamalarının önemli olduğuna işaret edilen önergede, şu ifadelere yer verildi:
“1915 olayları hakkında ortak bir bakış açısının kabul edilmesi iki taraf arasındaki ilişkilerin bir adım daha ilerletilmesi için gereklidir. Hollanda’da ve dışında yapılacak olan Ermeni soykırımı 100. yıl anma törenlerinin iki toplum arasında saygı ve kabule katkıda bulunmasını arzu ediyoruz.”
Hollanda meclisinde 2004 yılında oy birliği ile kabul edilen Türkiye’yle ilişkilerde bu konunun sürekli gündeme getirilmesine ilişkin önergeye de atıf yapılan son önergede, “Bunun devamı olarak hükümetten, ikili ilişkilerde ve AB kapsamında Türkiye’den Ermenistan ile yakınlaşmaya yeni bir ivme kazandırması ve Ermenistan hükümetiyle uzlaşı hedeflenmesinin istenmesi rica edilmektedir” denildi.
Denk hareketi ret oyu verdi
Meclisteki oylamada tüm önergelere ret oyu veren Denk Hareketi milletvekili Tunahan Kuzu, Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hollanda’dan 4 bin kilometre uzaklıkta 100 sene önce yaşanan bir olayın parlamentoda çözülemeyeceğini söyledi.
Her zaman bu konuda diyalog kapsamında insanlar ve ülkelerin bir araya gelmesini savunduklarına işaret eden Kuzu, “Avrupa ve batı parlamentolarında oynanan oyun şu anda hakları ve toplumları bir araya getirmiyor onları bir birinden uzaklaştırıyor. Bu önergeye ret oyu veren partilerden biri de bizdik. 100 sene önce 4 bin kilometre uzaklıkta olan bir olayın Hollanda parlamentosunda bu şekilde çözülemeyeceğini
dile getiriyoruz ama maalesef bu konuda yalnız kalıyoruz. Biz bu mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz ve bu konuda herkesin desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.