Hollande: "Terörle mücadelede yeni eylem planı uygulanacak"

Hollande-2015-2Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, terörle mücadelede yeni eylem planı uygulayacaklarını açıkladı
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, terörle mücadelede yeni eylem planı uygulanacaklarını, önümüzdeki 4 yıl için Savunma Bakanlığı’na 3,8 milyar euro ek bütçe vereceklerini açıkladı.
Hollande, Güvenlik Konseyi toplantısının ardından Elysee Sarayı’nda yaptığı açıklamada terör tehdidine karşı yürürlüğe koyacakları yeni eylem planının ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı.
Bugüne kadar uyguladıkları Vigipirate eylem planının yerine artık Türkçe’de gardiyan anlamına gelen Sentinelle eylem planının yürürlüğe gireceğini belirten Hollande, terörle mücadelede özellikle Savunma Bakanlığı ve ordunun sorumluluğuna dikkati çekti.
Savunma Bakanlığı için bu yıl içinde faydalanılmak üzere 31,4 milyar euro bütçe ayrıldığını bildiren Hollande, bunun dışında Savunma Bakanlığı’na önümüzdeki 4 yıl için 3,8 milyar euro ek bütçe sağlanacağını açıkladı.
Ordudaki asker sayısının arttırılacağını da bildiren Hollande, 7 bin askerin ise ülke içindeki güvenlik önlemleri kapsamındaki operasyonlarda görev alacak şekilde eğitileceğini söyledi.
Ocak ayında Charlie Hebdo saldırısıyla başlayan terör saldırılarından sonra arttırılan güvenlik önlemlerinin ve uygulanan eylem planlarının Fransa’ya yaklaşık günlük 1 milyon euroya mal olduğu bildiriliyor. Bu güvenlik önlemleri kapsamında ocak ayından bu yana 6 bini Paris ve çevresinde olmak üzere 10 bin 500 güvenlik gücü, aralarında ibadethaneler, basın ofisleri, diplomatik temsilciliklerin de olduğu toplam 830 yeri koruyor.
Paris’te 7 Ocak’ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün art arda devam eden üç ayrı terör saldırısında 17 kişi hayatını kaybetmiş, polisin operasyonlarında saldırıları düzenleyenler ölü ele geçirilmişti. Saldırıların ardından ülkedeki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmış ve ek yasal değişiklikler gündeme gelmişti.
Diğer taraftan terörle mücadele önlemleri kapsamında, Fransa Ulusal Meclisi’nin de 5 Mayıs’ta, terörle mücadelede elektronik izlemeyi yoğunlaştırmayı öngören istihbarat yasa tasarısını görüşerek oylaması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.