Huether: "Alman ekonomisindeki büyüme yavaşlayacak"

Michael Huether-2015-1Huether, bu yıl Alman ekonomisindeki büyümenin arkasında özel tüketimin olduğunu ve şirketlerin neredeyse yarısının tüketici harcamalarındaki bu patlamanın etkisi ile üretimlerinde artış tahmin ettiklerini belirtti.
Almanya’nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından IW’nin direktörü Michael Huether, bu yıl Alman ekonomisindeki büyümenin arkasında özel tüketimin olduğunu ve şirketlerin neredeyse yarısının tüketici harcamalarındaki bu patlamanın etkisi ile üretimlerinde artış tahmin ettiklerini belirtti.
Ancak tüketici harcamalarındaki bu patlamanın bir saman alevi olduğunu ve sürdürülemeyeceğini öngören Huether, “2015 için ekonomik şartlar olağanüstü iyi, ancak bunda çok sayıda pozitif özel durumun etkisi var. Bu özem ettkilerin çoğu tek seferlik etkiler ve Alman ekonomisi üzerinde kalıcı bir pozitif etki yapmayacak. Bu nedenleme gelecek yıl ekonomik büyümede net bir yavaşlama bekliyoruz” diye konuştu.
IW, Alman ekonomisinde büyümenin bu yıl yüzde 2,2 olacağını tahmin ederken, gelecek yıl büyümenin artan petrol fiyatları ve enflasyonun etkisi ile yüzde 1,6’ya gerileyeceğini öngördü.
Hükümet ise bu yıl ve gelecek yıl için büyümeyi yüzde 1,8 olarak tahmin ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.