İngiltere’de AB ve göçmen karşıtı parti oy oranını artırdı

UKIP-AB-2014-2İngiltere’de gelecek yıl yapılacak genel seçimde Muhafazakar ve İşçi Partilerine karşı güçlü bir rakip olan ve AB ve göçmen karşıtlığıyla bilinen Büyük Britanya Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP), İngiliz Guardian gazetesi’nin hazırladığı Observer anketlerinde oy oranının yüzde 31’e çıktığı açıklandı.

Yapılan ara seçimde Muhafazakar Parti’ye karşı parlamentoya önemli oy farkıyla aday kazandıran Büyük Britanya Bağımsızlık Partisi’nin ankette çıkan sonuca göre genel seçimde şansı giderek artıyor. Ara seçimden önceki anketlere kıyasla oy oranını yüzde 18’den yüzde 31’e çıkaran parti, Ada’da AB ve göçmen karşıtlığıyla biliniyor.

İngiltere Parlamentosu’nda mevcut 3 ana parti liderinin ise anket sonuçlarına göre oy oranının düşmesi dikkat çekiyor. Buna göre, hükümet kanadının Muhafazakar Parti lideri Başbakan David Cameron yüzde 6, ana muhalefet İşçi Partisi başkanı Ed Millband yüzde 23 ve Başbakan yardımcısı Liberal Parti lideri Nick Clegg ise yüzde 43 oranında geriledi.

Son olarak Avrupa Birliği’nin İngiltere’den talep ettiği 1.7 milyar Sterlinlik ek bütçeye tepkilerin artmasının da Başbakan David Cameron’ın izleyeceği yol haritasına göre seçim oranlarını değiştireceği tahmin ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.