İngiltere’de sandık çıkış anketleri açıklandı

İngiltere’de sandık çıkış anketlerinden alınan verilere göre May’in Muhafazakar Partisi 17 sandalye kaybederek 314 sandalye elde ediyor.

Corbyn’in İşçi Partisi 34 yeni sandalye elde ederek 266 sandalyeye yükseliyor. SNP 34 sandalye elde ederken, Liberal Demokrat Parti ise 6 yeni sandalye kazanarak 14 milletvekiline ulaşıyor.

Bu sonuçlar doğrultusunda Theresa May’in muhafazakar partisi tek başına iktidarı kaybedebilir.

Sandık çıkış anketlerine göre, partilerin koltuk sayıları şu şekilde:

Muhafazakar Parti: 314

İşçi Partisi: 266

Liberal Demokrat Parti: 14

İskoç Ulusal Partisi: 34

***

İngiltere’de sandıklar yerel saatle saat 22.00’de kapandı. Sandık çıkış anketine göre, Muhafazakar Parti ancak tek başına iktidar oluşturacak milletvekili sayısına ulaşamıyor.

Birleşik Krallık’ta parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasını ve yeni hükümeti belirlemek için yapılan erken genel seçimde oy verme işlemi sona erdi. Sandık çıkış anketlerine göre, iktidar partisi tek başına hükümet kuracak 326 milletvekiline ulaşamıyor. Ankete göre iktidardaki Muhafazakar Parti 314, ana muhalefetteki İşçi Partisi 266 milletvekili çıkarıyor.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta yaklaşık 47 milyon seçmen, yerel saatle 07.00’den 22.00’ye kadar oy kullandı. Sonuçların, bu sabaha karşı netleşmesi bekleniyor.

Genel seçimle ilgili yapılan son kamuoyu yoklamaları, Theresa May liderliğindeki Muhafazakar Partiyi yüzde 43’te, Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisini ise yüzde 37,2 oy oranında gösteriyordu. May liderliğindeki iktidar partisinin, az farkla da olsa tek başına hükümet kuracak çoğunluğa erişeceği tahmin ediliyordu.

Başbakan Theresa May’in 18 Nisan’da açıkladığı erken seçim kararıyla girilen seçim yarışında, 68 siyasi parti yer aldı. Parlamentodaki 650 milletvekilliği için 191’i bağımsız toplam 3 bin 304 aday yarıştı.

326 vekil şartı

Parlamento, seçimle gelen Avam Kamarası ile atanan ve sadece sınırlı denetleme yetkisi bulunan Lordlar Kamarasından oluşuyor. Avam Kamarası üyeleri 5 yılda bir seçiliyor. Ülkede seçim sistemi dar bölge ve çoğunluk esasına dayanıyor. 650 seçim bölgesinde en fazla oy alan aday parlamentoya giriyor. Hükümet kurmak için 326 milletvekilinin desteğinin bulunması gerekiyor.

Parlamento, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından 19 Haziran’da açılacak. Hükümetin de o tarihe kadar kurulması bekleniyor.

Katılımın yüzde 66 olduğu 2015 yılındaki son genel seçimde Muhafazakar Parti 330 milletvekili çıkararak tek başına iktidara gelmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.