İran’daki çifte saldırıyı IŞİD üstlendi

İran’ın başkenti Tahran’da meclis binası ve Ayetullah Humeyni’nin türbesine yönelik saldırıları IŞİD üstlendi.

Reuters’ın haberine göre IŞİD’in haber organı Amaq, Tahran’daki saldırıları örgütün üstlendiğini açıkladı.

Yarı resmi haber ajansı Tasnim, henüz teyit edilemese de Meclis’te 7 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Parlamento’da yaşanan gelişmelerin ardından, İran İslam devriminin lideri Ayetullah Humeyni’nin başkent Tahran’ın güneyinde bulunan mezarında bir saldırı yaşandı.

İran yarı resmi FARS haber ajansına göre; silahlı saldırganlar Humeyni’nin mezarını taramaya başladı.

Saldırganlardan üçü türbeyi ziyaret eden insanlara ateş açtı, biri ise kendini havaya uçurdu. Canlı bombanın kadın olduğu açıklandı.

***

İran’da sıcak saatler: Hem Meclis’te hem de Humeyni’nin mezarında saldırı!..

İran’da çifte saldırı… Silahlı saldırganlar başkentte Meclis’i bastı. Aynı dakikalarda İran İslam devriminin lideri Ayetullah Humeyni’nin mezarında bir saldırı düzenlendi. Her iki olayda da canlı bombaların kendini patlattığı bildiriliyor. Meclis’te yaşanan rehine krizi saldırganların öldürülmesiyle sona erdi. Devlet televizyonu saldırılarda en az 12 kişinin öldüğünü açıkladı. Tahran’ı sarsan iki kanlı saldırıyı da IŞİD üstlendi.

Yarı resmi haber ajansı Tasnim, Meclis’te 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin ise üst katlarda rehin tutulduğunu duyurmuştu.
Fars haber ajansı ise Meclis’e yönelik saldırıda 25 kişinin yaralandığını aktardı.

Meclis’e kadın kılığında girdikleri öne sürülen saldırganlardan birinin kendini patlattığı belirtildi. Meclis’in etrafındaki binalara keskin nişancılar yerleştirilmişti.

Reuters’ın haberine göre; İran İçişleri Bakan Yardımcısı, saldırganların kıstırıldığını açıkladı. İran medyasında yer alan habere göre; 4 terörist öldürüldü ve rehine krizi sona erdi.

Saldırının başından bitişine kadar bölgeden çelişkili haberler geldi. Kaynakların Tasnim’e verdiği bilgiye göre; Devrim Muhafızları’na bağlı timler, Parlamento’nun içinde bulunan saldırganları öldürdü.

Meclis Başkanlık Komitesi’nin kıdemli üyesi Ekber Ranjbarzadeh, bir saldırganın Meclis koridorunda yakalandığını söyledi. Ranjbarzadeh’e göre ise saldırganlar 4 kişiydi ve olayda 8 kişi yaralandı.

Milletvekili İlyas Hazreti ise en az üç saldırganın iki kalaşnikov ve bir tabanca taşıdığını söylemişti.

İçişleri Bakanı Abdülrıza Rahmani Fazlı, Tahran Güvenlik Konseyi’nin acil toplantı düzenlediğini açıkladı.

İran İstihbarat Bakanlığı, bir terör saldırısını boşa çıkarıldığını açıklarken, Tahranlıların toplu taşımadan uzak durmalarını tavsiye etti.

HUMEYNİ’NİN MEZARINDA CANLI BOMBA
Parlamento’da yaşanan gelişmelerle aynı zaman diliminde, İran İslam devriminin lideri Ayetullah Humeyni’nin başkent Tahran’ın güneyinde bulunan mezarında bir saldırı yaşandı.

İran yarı resmi FARS haber ajansına göre; silahlı saldırganlar Humeyni’nin mezarını taramaya başladı.

Saldırganlardan üçü türbeyi ziyaret eden insanlara ateş açtı, biri ise kendini havaya uçurdu. Canlı bombanın kadın olduğu açıklandı.

Humeyni’nin mozolesinde görev yapan güvenlik güçleri ve korumalar, olay yerindeki bir intihar yeleğini de etkisiz hale getirdi.
FARS’ın haberine göre; saldırganlardan biri çatışmada öldürüldü, diğeri siyanür içerek intihar etti, üçüncü saldırgan ise kadındı ve çatışmayı takiben güvenlik güçleri tarafından yakalandı.

Saldırıda bir kişinin öldüğü, üç kişinin yaralandığı öğrenildi. Her iki saldırıyı da dinci terör örgütü IŞİD üstlendi.

İran’ın acil durumlardan sorumlu yetkilisi Pir-Hossein Kolivand, Tahran’da bugün gerçekleşen iki saldırıda en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 47 yaralı olduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.