İspanya’da ETA mahkumlarına destek yürüyüşü gerçekleşti

İspanya’da tartışmalara neden olan ETA mahkumlarına destek yürüyüşü gerçekleşti.

Bask bölgesinin Bilbao kentinde toplanan binlerce kişi, “İnsan hakları, birlik, barış” yazılı pankartın arkasında yürüdü.

Gösteri ilk olarak “Tantaz Tanta” adlı bir örgüt tarafından organize edilse de Ulusal Mahkeme yargıcı Eloy Velasco, “Tantaz Tanta”nın ETA ile bağlantısı bulunan ve 2 yıl önce faaliyetleri durdurulan başka bir örgütün devamı olduğu gerekçesiyle gösteriye yasak getirmişti.

Ancak kararı eleştiren Bask bölgesindeki siyasi partilerden iktidardaki Bask Ulusal Partisi (PNV) ve muhalefetteki Sortu partisi yeni bir çağrı ile bugünkü gösterinin gerçekleşmesini sağladı.

Bask bölgesindeki siyasi partilerin dayanışmasıyla gerçekleşen, sivil toplum örgütleri ve sendikaların da destek verdiği gösteriye katılım yüksek oldu. Mahkemenin kararını protesto amacıyla sessiz geçen yürüyüş sırasında bazen ETA mahkumlarına destek veren ve af isteyen sloganların atıldığı görüldü.

Bu arada Bask özerk hükümetinde iktidarda olan PNV, mahkemenin ilk getirdiği yasaktan dolayı İspanyol hükümetini eleştirerek, “Bu tip tavırların Bask’taki mevcut barış sürecine yardımcı olmadığını” savundu.

PNV’nin Bask parlamentosu sözcüzü Joseba Egibar “Amacımız Bask’taki birlikte yaşamı ve barışı kalıcı bir şekilde sağlamlaştırmak” derken, Sortu lideri Hasier Arraiz de “İspanyol devleti, Bask’ta özgürlük, demokrasi ve barış ortamı istemediğini gösterdi” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.