Kanada’da terör tehdit seviyesinin orta düzeye çıkarıldığı açıklandı

Stephen-Joseph-Harper-Ebola-destek-2014-1Kanada’da, Federal Parlamento Binasının bahçesindeki Ulusal Savaş Anıtı’nda nöbet tutan askere, kimliği bilinmeyen kişi ya da kişilerce ateş açıldı. Saldırıda yaralanan asker hastaneye kaldırıldı.

Başkent Ottawa’da meydana gelen saldırıyı gerçekleştiren saldırganlardan birisinin, parlamento binasındaki çatışmada öldürüldüğü açıklandı.

Kanada Başbakanı Stephen Harper, televizyonda yaptığı konuşmasında, “Önümüzdeki günlerde terörist ve suç ortakları hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağız” dedi. Harper’ın konuşmasını yaptığı yer güvenlik gerekçesiyle paylaşılmadı.

Stephen Harper, ‘kutsal bir yer’ olarak ifade ettiği Kanada’ya yapılan saldırının, Kanada’nın da dünyanın dört bir yanındaki saldırılara karşı dokunulmazlığa sahip olmadığını hatırlattığını belirtti.

Olayın hemen ardından Kanada resmi yayın kuruluşu CBC, Federal Parlamento binasına kaçan saldırganlardan birinin, binada görev yapan güvenlik güçleri ile silahlı çatışmaya girdiğini ve öldürüldüğü duyurdu.

ABD’li yetkililer, saldırıyı gerçekleştiren kişinin Michael Zehaf-Bibeau olduğunu tespit etti. ABD’li yetkililere göre Michael Joseph Hall adıyla doğmuş olan saldırgan, daha sonra İslam’a geçmesinin ardından adını değiştirdi.

CBC haberinde saldırıda yaralanarak hastaneye kaldırılan askerin de hayatını kaybettiği bildirildi. Haberde, çatışmanın Başbakan Stephen Joseph Harper’ın parlamentodaki odasının olduğu yerde meydana geldiği ancak Harper’ın Nova Scotia eyaletinde olması nedeniyle odanın boş olduğu ileri sürüldü.

TERÖR TEHDİT SEVİYESİ ‘DÜŞÜK’TEN ‘ORTA’YA YÜKSELTİLDİ

Çarşamba günü Kanada’da sabah saatlerinde meydana gelen olayda, Federal Parlamento Binasının bahçesindeki Ulusal Savaş Anıtı’na hakim bir yerden ve bir araç içinden ateş açıldı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, makineli tüfekle açılan ateş sonucu, nöbetteki asker yaralandı.

Saldırı sonrası parlamento binasına çok sayıda polis ve sağlık aracı geldi. Olay sonrası parlamento binası kapatılırken, milletvekilleri de güvenlik çemberine alınarak binadan çıkarıldı. Bu arada Başbakan Stephen Joseph Harper’ın, Nova Scotia’da programı olması nedeniyle binada bulunmadığı açıklandı.

Saldırı üzerine tüm ülkede askeri kışlalar, parlamento binaları, gümrük kapıları ve havaalanlarında alarm durumuna geçildi. Yapılan açıklamada, tüm askeri binaların sivil girişlerine kapatıldığı belirtilirken, New Brunswick ve Nova Scotia Eyalet Parlamento binaları kapatıldı. Quebec ve Ontario eyalet parlamento binalarına ilave güvenlik ekibi gönderildi.

Kanada ile ABD arasındaki sınır kapıları ile tüm havaalanlarında güvenlik artırıldı.

Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığı “low (düşük)” olan terör tehdit seviyesinin “medium (orta)” düzeye çıkarıldığını açıkladı.

Ottawa saldırısının ardından, Toronto programını iptal ederek Ottawa’ya dönen Başbakan Stephen Joseph Harper, ana muhalefet lideri Thomas Mulcair ve Liberal Parti Lideri Justin Trudeau’nun güvenliklerinin de artırıldığı açıklandı. Saldırıdan sonra parlamento binasından çıkarılan bakan ve milletvekilleri için de güvenlik önlemleri alındı.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ın, saldırı nedeniyle Kanada Başbakanı Harper’ı telefonla arayarak “geçmiş olsun” dileğinde bulundukları açıklandı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da yaptığı açıklamada, Ottawa’da gerçekleşen saldırıyı kınadı.

BEYAZ SARAY DA ALARMDA

Kanada’daki saldırının ardından çarşamba akşamı, 23 yaşındaki Dominic Adesanya adlı kişi Beyaz Saray’ın Kuzey Bahçesi parmaklıklarını aşarak içeri girmeye çalıştığı bildirildi. K-9 köpekleri ile devriye gezen gizli servis ajanları, Adesanya’yı yakalayarak etkisiz hale getirmeyi başardı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın üst düzey danışmanlarıyla Oval Ofis’te gerçekleştirdiği toplantıdan kısa bir süre yaşanan olayın ardından, Beyaz Saray’a giriş ve çıkışlar durduruldu. Olay sırasında, kendisine müdahale eden ilk K-9 köpeğini tekmeleyerek kurtulduğu belirtilen Adesenya’nın ikinci K-9 koruma köpeği tarafından yakalandığı belirtildi.

Geçtiğimiz haftalarda, Beyaz Saray’ın parmaklıklarını aşarak, taşıdığı bıçakla tüm güvenlik önlemlerini atlatan Omar Gonzalez adlı kişinin, Doğu Salonu’na kadar sızdığı ortaya çıkmış, olayla ilgili İçişleri ve Hükümet Reformu Komitesi önünde ifade vermek zorunda kalan ABD Gizli Servis Direktörü Julia Pierson istifa etmek zorunda kalmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.