Karsu Dönmez: ‘Neredesin Sen’ ?..

Adını Hatay’ın Karsu köyünden alan ve depremde çok sayıda akrabasını kaybeden sanatçı Karsu Dönmez, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde depremzedeler için sahne aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Mart tarihlerinde ‘Yeniliğe Davet’ sloganıyla düzenlenen ‘İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ dün Gençlik Forumu’yla başladı.

Depremden etkilenen vatandaşlar için sahneye çıkan Karsu, “Normalde çok konuşan bir insanım ama konuşamıyorum. O yüzden 25 yıldır çok iyi bir arkadaşımı, piyanomu size getirdim. Bir aydır yaptığımız sohbetimi dinlettirmek isterim. Acılarımız çok büyük. Ben bugün sadece sanatçı ‘Karsu’ değilim. Türk’üm, Hataylı’yım, Antakyalı’yım, Karsu köyündeyim. Depremde vefat eden Aliye ve Meral halamın yeğeniyim. Tuna ablamın, Aziz ağabeyimin kuzeniyim. Bugün Pelin, Hira ve Hazal’ın teyzesiyim” dedi.

“Yaptığımız bağış kampanyasında 120 milyon TL toplayabildik” diyen Karsu, “Benden de bir rica olmuştu. ‘Bir şarkı söylemek ister misin?’ dediler. İlk sorduklarında kızmıştım. Sonradan farkına vardım ki evimde yavaş yavaş piyano çalmaya başlıyordum. Acaba bu paramparça kalbimi toplamak için miydi? Sonra şarkıyı söylemeyi kabul ettim. Acaba ayıp mı olur? Herkesi üzer miyim? diye düşündüm. Ne söyleyebilirim diye düşünürken rahmetli Tuna ablamın bir sesli mesajı aklıma geldi. En son Antakya’da verdiğim konser çok güzeldi. O da gelmişti. Tuna ablam ile çok kalabalık olduğu için birbirimizi göremedik. Bana sesli mesaj bırakmıştı. ‘Neredesin sen kız? Bulamıyorum seni’ demişti. Bu yüzden ‘Neredesin Sen’ şarkısını söyledim” ifadelerini kullandı.

‘Gesi Bağları’, ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ ve ‘Neredesin Sen’ gibi eserleri de seslendiren Karsu,
sahne performansının ardından gazetecilere yaptığı açıklama depremin ardından Türkiye’de ilk kez sahneye çıktığını belirtip, “Amsterdam’da yaşıyorum. Geçen gün evimi temizliyordum. Evimi temizlediğim için bile utanıyorum. Çünkü temizleyecek bir evim var” dedi.

Karsu, sözlerini “Ailemin bir kısmı şu anda İzmir’de. Bugün buraya konser için geldim, Türkiye’de ilk konserim ama başsağlığına da geldim. Bu acı duygularımı bir kutuya koyuyorum ve ayağa kalkmak istiyorum. Ayağa kalkmak ve başkalarını da kaldırmak istiyorum. O dolaptaki kutuyu müzikle açınca, bazen zor oluyor. Çünkü o zaman duygular giriyor ve paramparça oluyorum. Üzüldüğüme bile utanıyorum, çünkü depremi yaşamadım. Çok farklı duygular var. Bu böyle olmamalıydı. Bütün kalbim orada” diye noktaladı.