Katlanabilir güneş panelleri rekor verimliliğe ulaştı!..

Koreli araştırmacılar katlanabilir güneş panellerinde rekor bir verimliliğe ulaştı.

Pusan Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yüzde 15,2 verimliliğine ulaşan katlanabilir güneş paneli geliştirdi. Aynı zamanda %80 transparanlık sunan bu güneş paneli neredeyse bir cam gibi görünüyor. Bu değer, şu ana kadar karbon nanotüp kondüktörler ile katlanabilir güneş panellerinde ulaşılan en yüksek değer oldu. Çalışma aynı zamanda genel erişime açık bir şekilde Advanced Science’da yayınlandı.

Pusan Ulusal Üniversitesinden, Profesör Il Jeon çalışma hakkında: “Sadece esnek olan elektroniklerin aksine, katlanabilir cihazlar katlanma yarıçapının 0.5 mm değerine kadar indiği ciddi deformasyonlara maruz kalıyor. Bu, esnek hale getirilebilen ancak asla tamamen katlanamayan geleneksel ultra ince cam alt tabakalar ve metal oksit şeffaf kondüktörler ile mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Yeni katlanabilir güneş panelinin yapımında yüksek transparanlığı ve yüksek mekanik dayanımından dolayı karbon nanotüpler (SWNT) kullanılmış. İletken tabaka poliimid (PI) alt tabaka ile birleştirilmiş. Sonrasında ise aynı akımdan daha fazla şarj kazanılması için SWNT-PI nano-kompozit tabakaya bir miktar safsızlık kazandırılmış. Sonuç olarak ortaya çıkan katlanabilir güneş paneli sadece 7 mikrometre kalınlığında, bu ince yapısına rağmen 10 bin katlanmaya kadar yapısını koruyabiliyor. Profesör Il Jeon, ortaya çıkan bu sonucun hem verimlilik açısından hem de stabilite açısından eşine zor rastlanır olduğunu söylüyor.

Katlanabilir güneş panelleri en büyük avantajı, alışık olduğumuz sabit plaka şeklindeki güneş panellerinin aksine taşınabilir olmaları. Hafif yapılarıyla kolaylıkla taşınabilen ve katlanabilirlik özellikleriyle de kolaylıkla depolanabilen bu güneş panelleri, günümüzde bir çok alanda kullanılabilir.

Kamp, dağcılık gibi doğa aktivitelerinde çantanızda bir katlanabilir güneş paneli bulunması kaybolma gibi durumlarda hayat kurtarıcı olabiliyor.

Güneş panellerinin yoğun olarak kullanıldığı bir diğer yer de uzay çalışmaları.

Güneş panelleri uzay araçlarında yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bu araçlardaki güneş panelleri aç-kapa mantığı ile çalışıyor ve tam katlanabilir değiller.

Katlanabilir güneş panellerinin gelişimi ile bu paneller uzay araçlarında kullanılarak hem kolay depolama hem de uzay araçlarında çok önemli olan hafifleme sağlanabilir.

Kullanım alanları genişleyen güneş panellerinin, teknolojinin gelişmesi ve katlanabilir alternatifleri gibi daha kolay çözümler sunulmasıyla yaşantımızın vazgeçilmezi olacağı görülmektedir.