Kiev’in Maidan Maydanı’nı dolduran göstericilerin sayısı artıyor

Kiev-Maidan-Maydanı-2013-1Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç karşıtı gösteriler üçüncü haftasını doldururken, başkent Kiev’in Maidan Maydanı’nı dolduran göstericilerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

DÜNYA-Ülkede iktidar, muhalefet ile sivil toplum temsilcilerinin siyasi krizin çözümüne yönelik dün yaptığı yuvarlak masa toplantısından bir sonuç çıkmadı. Kiev’deki Ukrayna Sarayı’nda toplantı devam ederken, dışarıda ise Cumhurbaşkanı Yanukoviç aleyhinde sloganlar atıldı.

Kiev’deki Maidan Meydanı ve belediye binasını işgal eden eylemcilerin sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Çok sayıda göstericinin ülkenin batısından otobüs ve trenlerle Kiev’e geldiği bildiriliyor. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, polisin iki gecedir müdahalede bulunmadığı meydanda dün gece 13 bin eylemci bulunuyordu.

Sayıları gittikçe artan eylemciler, barikatları güçlendirmek için uğraşıyor. Barikatların ardında ise ortaya koydukları kazanlarda yemeklerini yapıyor. Bazı eylemciler arasındaki duygusal anlar objektiflere takılıyor.

Ukrayna’da iktidarda bulunan Bölgeler Partisi ise başkent Kiev’de büyük bir gösteri düzenlemeyi hazırlanıyor. Kiev Belediyesi’nden gösteri yapma izni alan Bölgeler Partisi, bugün 200 bin kişinin katılımıyla yapılacak gösteri için hazırlıklarını sürdürüyor.

İktidar partisi yanlılarının gösteriye katılmak için ülkenin farklı şehirlerinden otobüs ve trenlerle Kiev’e doğru yola çıktıkları bildirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.