Kocherlakota: “Para politikası gevşetilmeli”

Narayana Kocherlakota-2014-1Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, “Fed yanlış yönde gidiyor, para politikası gevşetilmeli” dedi.

EKONOMİ-Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, Fed’in aylık tahvil alım miktarını azaltmasını eleştirdi. ABD’nin yüksek işsizlik oranı ve düşük enflasyon ile karşı karşıya olmaya devam ettiğini belirten Kocherlakota, içinde bulunulan bu ortamda Fed’in ekonomiye sağladı desteği azaltması değil, artırması gerektiğini savundu.

Kocherlakota, Minneapolis’te yaptığı açıklamada, “ABD Merkez Bankası, Kongre tarafından yeterli istihadmın ve fiyat istikrarının sağlandığı bir ekonomi oluşturmakla görevlendirilmiş bir kurum. Fed Kongre’nin kendisine verdiği bu iki hedefe ulaşmak için daha genişlemeci bir para politikası uygulamalı” diye konuştu.

Kocherlakota, bu aydan itibaren Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy verme hakkına sahip bir üyesi olacak.

Kocherlakota, Fed’in daha agresif hareket etmesinin işsizlik oranını daha hızlı düşüreceğini ve fiyat baskılarını daha çabuk artıracağını savundu.

İşsizlik oranında düşüşün çok yavaş şekilde gerçekleştiğini belirten Kocherlakota, Fed’in politikalarının etkili olmaya devam etmesi için kararlarını kamuoyu ile şeffaf şekilde paylaşması gerektiğini de vurguladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.