Londra’da dev binada yangın: Can kayıpları var!..

Peş peşe yaşanan terör saldırılarıyla sarsılan İngiltere’de bir şok daha… Başkent Londra’nın batısında bulunan White City semtinde 27 katlı bir gökdelende yangın çıktı. Konut olarak kullanılan dev binadan atlayanlar olduğu belirtildi. Bazı ailelerin bebeklerini yanmaktan kurtarmak için aşağıya bıraktığı iddia ediliyor. Londra polisi, en az altı kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölü sayısının artmasından endişe duyuluyor. Yetkililer tarafından çökme tehlikesi bulunmadığı az önce duyurulan binada Türklerin de yaşadığı öne sürüldü. Yangın hâlâ tam anlamıyla kontrol altına alınabilmiş değil.

İngiltere medyasına yansıyan haberlere göre; Latimer Road’da bulunan Grenfell Tower’da yerel saatle 01:15’te yangın çıktı. Bina 15 dakika içinde alevlere teslim oldu.

Duman zehirlenmesinin de aralarında bulunduğu çeşitli yaralanmalarla bazı insanların tedavi altına alındığı belirtildi. Londra Ambulans Servisi, yangından etkilenen en az 50 kişinin çevredeki 5 hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Londra polisinden öğle saatlerinde yapılan açıklamada, en az 6 kişinin hayatını kaybettiği ve ölü sayısının artmasından endişe duyulduğu belirtildi.

Yangını söndürmek için 200 itfaiyeci ve 40 itfaiye aracı görev yapıyor. 120 dairelik dev binadaki alevlere havadan da müdahale ediliyor. Yangın hala tam olarak kontrol altına alınabilmiş değil.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; üst katlarda mahsur kalan bina sakinlerinin yardım çığlıkları duyuluyordu.

Yatak çarşaflarını birbirine bağlayarak alevlerden kurtulmaya çalışanların bulunduğu da gelen bilgiler arasında…

Yanan binaya sadece 600 metre mesafede yaşayan Tim Downie, Sky News’e verdiği demeçte, “Tüm pencereler paramparça oldu. Binadan molozlar düşüyor. Sıcaklık olağanüstü. Yangın blogun etrafını sardı. Sokaktaki insanlar yangının dördüncü katta çıktığını ve yukarı doğru yayıldığını söyledi” ifadelerini kullandı.
Londra İtfaiyesi Genel Sekreteri Dany Cotton, 29 yıllık meslek hayatında böylesine bir yangın görmediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bina ikinci katından yukarıya doğru yanıyor. Şu an yangına 40 itfaiye aracı ve 200’ün üzerinde itfaiyeciyle müdahale ediliyor. Üzülerek belirtmeliyim ki yangında hayatını kaybedenler var. Binanın büyüklüğü ve yapısı nedeniyle can kaybı sayısı henüz kesin değil. Yangının sebebi ise halen belli değil.”

Çökme tehlikesine karşın çevre binaların tahliye edildiği açıklandı. Londralılara bölgeden uzak durmaları yönünde çağrı yapıldı. Londra İtfaiyesi, yapılan incelmenin ardından binada çökme tehlikesinin bulunmadığını açıkladı.

Rus Russia Today (RT) yayın organının olay yerinden bildiren muhabiri Eisa Ali, yangının bozuk bir buz dolabından çıktığını öne sürdü. Ali, binanın güvenlik sorunları olduğunu ve bina sakinlerinin geçen yıl uygunsuz ve eski güvenlik standartları nedeniyle şikâyette bulunduğunu aktardı.

RT’nin haberine göre; binada yaşayanların büyük oranda Müslüman olduğu ve Ramazan nedeniyle birçok insanın dışarıda olabileceği ifade edildi. Yanan binada Türklerin de yaşadığı önünde iddialar var.

Semtte yaşayan Tamara adlı bir kadın, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Çocukları atıp ‘çocuklarımı kurtarın’ diye bağıran insanlar vardı. 15 dakika içinde tüm bina alevler içinde kaldı. Hâlâ ‘yardım edin’ diye bağıran insanlar vardı binada. Yangının evlerine çıktığını ve içlerinde bulundukları son odanın alevler tarafından sarılmasını görebiliyordunuz” dedi.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, yangını ‘büyük bir olay’ olarak nitelendirdi.

Televizyon sunucusu George Clarke, binadan 100 metre uzakta olmasına rağmen üzerinin külle kaplandığını aktarırken üst katta kalan bazı kişilerin el fenerleriyle yardım istediğini ve dışarı çıkamadıklarını söyledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye konuşan görgü tanıkları, binanın içinde yardım isteyen insanlar gördüklerini, bazılarının ailelerini arayarak yangın merdivenlerinde de yangın olması nedeniyle binadan çıkamadıklarını söylediğini anlattı.

Binada tanıdıkları olan insanlardan bazıları, yakınlarına ulaşamadıklarını aktarıyor.

Yanan binanın 1974 yılında yapıldığı öğrenildi.

İNGİLTERE’DE TERÖR SALDIRILARI
İngiltere iki buçuk ay içinde yaşanan üç terör saldırısıyla sarsılmıştı.
İlk saldırı 22 Mart’ta başkent Londra’da yaşandı. Khalid Masood adlı saldırgan, Parlamento binasına çıkan Westminster Köprüsü üzerinde aracıyla yayaları ezdi. Parlamento’nun bulunduğu yerleşkenin çitlerine çarpan Masood, aracından inerek bir polisi bıçaklayarak öldürdü. Saldırgan güvenlik güçleri tarafından öldürülürken, olayda Masood dahil 6 kişi hayatını kaybetti.

İkinci saldırı ise 22 Mayıs’ta ABD’li pop yıldızı Ariana Grande’nin Manchester Arena’daki konserinin hemen bitiminde gerçekleşti. Libya asıllı Salman Abedi, konser salonunun fuayesinde üzerindeki el yapımı bombayı patlattı. Saldırıda 22 kişi hayatını kaybetti, 112 kişi ise yaralandı.

Son saldırı ise 3 Haziran’da yine Londra’da yaşandı. Beyaz bir kamyonet başkentin merkezinde bulunan London Bridge üzerinde kaldırıma çıkarak yayaların arasına daldı. Akabinde köprünün güney bitişiğinde bulunan, restoranları ve barlarıyla ünlü Borough Market semtinde araçtan inen saldırganlar, çevredeki insanları bıçakladı. Olayda 7 kişi hayatını kaybederken, 3 saldırgan polis tarafından vurularak öldürüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.