Lufthansa’da 35 saatlik grev

Lufthansa-Frankfurt-2014-2Alman havayolu şirketi Lufthansa’da pilotların yapacağı 35 saatlik grevden en az 200 binin yolcunun etkileneceği tahmin ediliyor

Alman havayolu şirketi Lufthansa’da pilotların 35 saatlik grevi başladı. Alman Pilot Sendikası Cockpit tarafından yapılan açıklamaya göre, Almanya’da bugün yerel saat ile 13.00’da başlayan ve yarın 23.59’a kadar sürecek grev nedeniyle kısa ve orta mesafeli uçuşlar yapılamayacak.

Açıklamada, yarın sabah ayrıca 06.00’dan 23.59’a kadar Airbus A380, A340 ve A330 tipi uçaklar ile Boing 747 tipi uçaklarla gerçekleştirilen uzun mesafe uçuşların yapılmayacağı kaydedildi.

Lufthansa’nın nisan ayından beri yapılan yedi grevden sonra sendikanın uzlaşma önerilerini kabul etmediği ifade edilen açıklamada, grevden dolayı yolculara verilen rahatsızlıktan dolayı üzüntü ifade edildi ve Lufthansa’dan önerilere karşı çıkma tutumundan vazgeçmesi istendi.

Lufhansa ise grev süresi içinde toplam 2 bin 150 seferden yaklaşık bin 400’ünün yapılamayacağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, yaklaşık 700 seferin gönüllü pilotlar ve diğer havayolu şirketlerinin yardımıyla yapılacağı duyuruldu.

Almanya’da grev süresince uçuşların yaklaşık üçte ikisinin iptal edileceği ancak bu sayıların yine de değişebileceği kaydedildi. Grevden 200 bin yolcunun etkileneceği ifade edildi.

Frankfurt ve Berlin havalimanlarında grev nedeniyle kuyruklar oluştu. Lufthansa yetkilileri tarafından bilgilendirilen yolculara içecek ikramı yapılıyor. Lufthansa, Alman Pilot Sendikası Cockpit ile erken emeklilik konusunda anlaşma sağlayamamıştı.

Makinistler de iş bırakmıştı

Bu arada, Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ülke genelinde trenlerin saat 04.00 itibariyle tekrar normal seferlerine başladığını açıkladı.

Almanya’da yük treni makinistleri cuma günü saat 15.00’da, yolcu treni makinistleri ise cumartesi saat 02.00’da iş bırakmış, Alman Demiryolları’nda uzun mesafe tren seferlerinin yüzde 70’i yapılamamıştı. Alman Makinistler Sendikası (GDL) bir hafta boyunca yeni bir grev yapılmayacağını duyurdu.

Atatürk Havalimanı’nda da seferler iptal

Lufthansa’da çalışan pilotların greve gideceğini duyurmasının ardından Atatürk Havalimanı’ndaki bazı seferler iptal edildi. Pilotların greve gitmesi nedeniyle İstanbul-Frankfurt arasındaki söz konusu havayolu şirketine ait iki tarifeli sefer iptal oldu.

Türk ve Alman yolcular, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndeki Lufthansa bilet satış ofisinin önünde yoğunluk oluşturdu.

Bazı yolcular, iptaller nedeniyle mağdur oldukları gerekçesiyle havayolu şirketine şikayette bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.