NASA yaşam ihtimali olan gezegenler keşfetti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Kepler Uzay Teleskobu Güneş Sisteminin dışında yaşam ihtimali olan Dünya büyüklüğünde 10 yeni gezegen keşfetti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Kepler Uzay Teleskobu Güneş Sisteminin dışında yaşam ihtimali olan Dünya büyüklüğünde 10 yeni gezegen keşfetti.

NASAdaki Kepler araştırma grubu, Kepler Teleskobunun Dünya büyüklüğünde yaşam ihtimali olan yeni gezegenler keşfettiğini bildirdi. Toplamda Keplerin taradığı alanda binlerce yeni gezegen adayı bulunduğu ve bunlardan Dünya büyüklüğünde olan 10unda yaşam ihtimali olabileceğine işaret edildi.

NASAnın Kaliforniyadaki Bilim Direktörlüğü Misyonunun Astrofizik Bölümünde Kepler programı bilim adamı Mario Perez, keşifle ilgili yaptığı açıklamada, “Bunların galaksideki frekanslarını anlamak, başka bir dünyayı doğurdan izleyecek şekilde NASA misyonlarının geleceğini şekillendirmesinde bilgi desteği sağlayacak” ifadesini kullandı.

Bilim adamları yayınladıkları araştırmada, Kepler teleskobuyla toplamda 4 bin 34 gezegen adayı keşfedildiğini ve bunlardan 2 bin 335inin Samanyolu Galakisi dışında olduğunu kaydetti.

Adını Rönesans dönemi gök bilimcisi Johannes Keplerden alan Kepler Teleskobu, uzay gözlemlerine ilk kez 7 Mart 2009da başlamış, 2013de yaşanan sorunlara rağmen görevine devam etmişti.

Ekim 2018de piyasaya sürüleceği açıklanan yeni nesil James Webb Teleskobunun da, gökbilimcilere Keplerin bulduğu gezegenleri daha ileri analiz yapma imkanı sunması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.