“No more Woof”- Artık havlamak yok…

İsveç ve Finlandiya’dan bilim insanları köpeklerin beyin dalgalarını tarayarak havlamalarını İngilizce’ye çeviren bir cihazı Nisan ayında piyasaya süreceklerini açıkladı.

TEKNO BİLİM-Nordic Society for Invention and Discovery (NSID)’den araştırmacılar yakın gelecekte Fransızca, İspanyolca ve Çince versiyonlarının da üretilmesi planlanan cihazın üç farklı modelinin bulunduğunu söyledi.

“No more Woof” (Artık havlamak yok) adı verilen cihazın en basit modelinin köpeğin hissettiği açlık, yorgunluk ve uykusuzluk gibi temel duyguları sahibine aktaracağını, zaman içinde geliştirilecek en lüks modelin ise köpeğin beyin dalgalarını detaylı olarak okumayı öğrenip, “Şu anda çok açım ama bana verdiğin bu yemeği hiç beğenmedim” gibi daha karmaşık açıklamalar yapabileceği belirtildi.

NSID sözcüsü yeni icatla ilgili yaptığı açıklamada, “Beyin dalgaları köpekten köpeğe elbette büyük değişiklikler gösterebiliyor. Özellikle farklı cinsten köpeklerin beyin dalgaları birbirinden oldukça farklı. Ancak biz ortak noktalar bulmayı ve köpeklerin duygularını insanlar için tercüme etmeyi başardık” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.