OPEC, Kazakistan için petrol üretimi tahminini aşağıya çekti

OPEC-2013-1Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Kazakistan’a ilişkin petrol üretimi tahminini aşağıya çekti.

OPEC, “2014 Dünya Petrol Görünümü” raporunda Kazakistan’ın 2014 yılı petrol üretimi için daha önce açıkladığı günlük 1,7 milyon varil olan olan üretim tahminini günde 1,6 milyon varile çekti.

Revize ettiği son tahmininde Kazakistan’ın petrol üretiminin 2017 yılında kadar günlük 1,6 milyon varil seviyesinde kalmaya devam edeceğini öngören OPEC, daha önceki yaptığı tahminde Kazakistan’ın petrol üretiminin 2015 yılında günlük 1,8 milyon varili, 2016-2018 periyodundaysa günlük 1,9 milyon varil seviyelerini görebileceğini bildirmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) bilgilerine göre dünya petrolünün yüzde 2’sine sahip Kazakistan’da ispatlanmış 30 milyar varil petrol bulunuyor. Ülkede ispatlanmış gaz rezervi miktarı ise 45,7 milyar metreküp. Bu da dünya gaz rezervlerinin yüzde 1’ine denk geliyor.

Kazakistan Enerji Bakan Birinci Yardımcısı Uzakbay Karabalin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, boru hatlarındaki sızıntılar nedeniyle üretimin durdurulduğu Kashagan sahasındaki onarım çalışmalarının 2016 yılına kadar tamamlanmasını beklediklerini kaydetmişti.

Ukrayna krizinin yol açtığı bölgesel belirsizlikler ve Kashagan’da üretimin durmasına yol açan sorunlara maruz kalan Kazakistan’ın 2014 yılı için yüzde 5,5 olarak açıklanan büyüme hedefine erişmesinin zor olduğu

Leave a Reply

Your email address will not be published.