Orta Afrika’da çatışmalardan kaçan binlerce kişi Bangui havaalanına akın etti

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 300’e yaklaştığı bildiriliyor.

DÜNYA-Morg ve sokaklarda şimdiye kadar 281 ölü tespit ettiklerini belirten Kızıl Haç yetkilileri ancak yardım kuruluşu çalışanlarının henüz tüm semtlere ulaşamadığını, görgü tanıklarının ifadelerine göre ölü sayısının daha da artabileceğinin tahmin edildiğini kaydetti. Hrıstiyan ve Müslüman gruplar arasındaki çatışmalardan kaçan binlerce kişi Bangui havaalanına akın etti.

Fransa, eski sömürgesinde aylardır tırmanan şiddet olaylarını sona erdirmek amacıyla operasyon başlattı. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan operasyonun “kısa süreli” olacağını vurguladı. Operasyonda bin 200 Fransız askeri ile Afrika Birliği’nden de yaklaşık 3 bin 600 asker görev yapacak.

Zengin hammadde yataklarına sahip olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nde mart ayında Seleka örgütüne bağlı isyancılar başkenti ele geçirerek devlet başkanı François Bozize’nin ülkeden kaçmasına yol açmıştı.

Yaklaşık 4,6 milyon kişinin yaşadığı Orta Afrika Cumhuriyeti’nde, nüfusun üçte biri Müslüman, üçte ikisi ise Hrıstiyanlardan oluşuyor. Ülkede yaşanan çatışmalar nedeniyle halkın yüzde onunun evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Fransa-Afrika-Operasyon-4Fransa’da, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmaların giderek artması üzerine bu ülkedeki asker sayısını 1.600’e çıkartacağını açıkladı

Cumhurbaşkanı François Hollande, France 24 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Michel Djotodia’yı sorunları gidermek yerine artırmakla suçlayarak, bu ülkede en kısa zamanda seçimlere gidilmesini istedi.

Hollande, Fransız askerlerinin bu ülkeye yaptıkları askeri müdahale ile ilgili şunları söyledi: ‘‘Askeri operasyonlar Afrikalı birliklerin de desteğiyle çok hızlı ve etkili olacak, isyan eden grupları silahsızlandırıp, istikrarı sağlayarak, uygun zaman gelince bu ülkede özgür ve çoğulcu seçimlere gitmek gerekiyor.’‘

İç savaşın yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmalar yüzünden binlerce kişi evlerin terk etmek zorunda kalıyor.Katolik insan yardım kuruluşunun temsilcisi sorunları şu şekilde özetledi. ‘‘Yeterli alt yapı olmadığı için göçmenler sağlık sorunları yaşıyor. Burada doğru dürüst bir tuvalet olmadığı için hijyen sorun ortaya çıkıyor. Ayrıca, doktor ve ilaç yok’‘

Hristiyan ve Müslüman gruplar arasında çıkan çatışmalar üzerine Birleşmiş Milletler, Fransa ve Afrika
Birliği’nin, sivillerin güvenliğinin sağlanmasını kabul etmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.