Otomotiv devleri ‘Detroit Otomobil Fuarı’nda

AMERİKAN otomotiv endüstrisi krizden çıktığını tüm dünyaya geçtiğimiz yıl iflas eden Detroit’te gösteriyor. Bugün basın günüyle kapılarını açan Detroit fuarında 50’inin üzerinde yeni model sergilenirken, otomotivin anavatanı herşeye rağmen ‘Şov devam etmeli’ diyor.

2014 yılının ilk otomotiv şovu iflas eden ve sessizliğin hakim olduğu Detroit’te kapılarını açtı. İlk olarak 1907’de düzenlenen, 1989’dan itibaren uluslararası hale gelen fuarda bu yıl 50’nin üzerinde dünya lansmanı yapılıyor.

Cobo Center’da gerçekleşen NAIAS’ı 5 bin uluslararası basın mensubu izleyecek. 26 Ocak tarihine kadar açık kalacak organizasyonu, 800 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.

KRİZ ÖNCESİNE DÖNDÜ
Otomotiv devleri, Detroit Otomobil Fuarı’nda Amerikan otomotiv sektörünün krizden çıkışını adeta yeni modellerle kutluyor. Geçen yıl ABD’deki otomotiv satışları tüm dünyayı kasıp kavuran 2008 yılındaki küresel ekonomik kriz sonrası ilk kez geri dönüş yapıp, yüzde 7.6’lık büyümeyle 15.6 milyon adede ulaşmıştı.

2009’da 10.4 milyon adede kadar gerileyen satışların bu yıl da 16 milyona ulaşması bekleniyor. 2005’te ABD’de pazarın 17 milyon adet seviyesinde olduğunu hatırlatalım.

ASYALILARI GEÇTİLER
ABD’nin 3 büyükleri olarak anılan General Motors (GM), Ford Motor Company ve Chrysler satışlarını artırdı ve eski parlak günlerine geri döndü.

2012’de Asyalı üreticilerin eline geçen toplam pazardaki çoğunluk yeniden ABD’li şirketlerin oldu. 3 büyüklerin satışlardaki payı yüzde 45.2’ye çıkarken, Asyalı markalar yüzde 45.1’de kaldı.

Yeni C Serisi vitrine çıktı

DETROIT Fuarı’nın hiç kuşkusuz en önemli modeli Mercedes-Benz’in lokomotif ürünü C-Serisi oldu. C-Serisi’nin dünya lansmanı Detroit’te yapılırken. imaj yenileyen yeni C Serisi vitrine çıktı.

Fuarda; Mercedes-Benz S600, 2014’ün sonunda sır perdesi kalkacak yeni Volvo XC90’yla ilgili ipuçları verecek XC Concept, Chevrolet Corvette Z06, yeni Ford Mustang, güneş enerjisiyle çalışan Ford C-MAX, yenilenen Porsche 911 Targa, Audi Q serisinin en küçüğü Q1’in konsepti, Nissan Sport Sedan Concept, MINI John Cooper Works, yeni Hyundai Genesis, BMW 2 Serisi, makyajlı BMW 1 Serisi, Honda’nın ABD’de Fit, Avrupa’da Jazz ismiyle sattığı modeli, Chyrsler 200, Infiniti Q50 Eau Rouge, Lexus RC-F coupe, geleceğin sportif Kia’sı GT4 Stinger, hidrojenli Toyota FCX, konsept Toyota Supra Subaru WRX STI, sergilenen dikkat çeken modeller arasında yer alıyor.

Fuarın ilk göze çarpan modeli Mercedes’in yeni C sınıfı oldu. Mercedes’i ABD’de lüks otomobil pazarında zirveye çıkartan C-Class köklü yeniliklerle birlikte görücüye çıktı.

Yeni C-Class daha hafif materyaller kullanılarak yaklaşık 100 kilogram hafifledi. Tasarımında da önemli değişiklikler yapılan C-Class eskisine göre daha dinamik çizgileriyle dikkat çekti.

Mercedes Başkanı Dieter Zetsche C-Class’ın ABD’de en popüler lüks model olduğunu belirterek yeni yüzüyle markaya daha ‘cool’ bir hava katacağını belirtti.

Mercedes’in C-Class prömiyerinde DEstiny’s Child grubundan tanınan Kelly Rowland da küçük bir konser verdi.

Detroit Auto Show’un bir başka özelliği General Motors’un ilk kadın CEO’su Marry Barra’nın göreve geldiğinden bu yana ilk sunumunu yapması oldu.

Barra orta ölçekli pikap olan 2015 GMC Canyon modelinin medya prömiyerinde çarpıcı mesajlar verdi. Barra “eğer beklenmedik, sürpriz ürünlerle müşterilerimizi tatmin edebilirsek bu işi başarırırz” dedi.

Barra GM’de yeni bir kültür oluşturmaya başladıklarını, risk almaya cesaretli ve yenilikçi olacaklarını söyledi. Barra yeni ürünlerinin müşteri odaklı olduğunu da sözlerine ekledi.

Fuarda Cadillac cephesindeki yenilikler de merak ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.