‘Pukkelpop müzik festivali’nin iptal edileceği duyuruldu

İnşaat ve bilet satışlarını durduran Pukkelpop, bu yılki müzik festivalinin iptal edileceğini duyurdu.

Kuruluşun sosyal medya kanallarından paylaştığı bir açıklamada, Danışma Komitesi tarafından açıklanan daha katı test kurallarının halkı test etmeyi imkansız hale getirdiği belirtildi.

Festival Danışma Komitesi yaptığı açıklamada:
“Mevcut tedbirler Pukkelpop’u organize etmemizi imkansız hale getirdi” deniyor. “Test açısından ek talepler, festivalde ve festivalin başlangıcında test kapasitemizi neredeyse üç katına çıkarmamızı gerektirecek.”

Başlangıçta 72 saat içinde yapılan negatif bir PCR testi yeterliydi ancak Pazartesi günü bu süre 48 saate düşürüldü. Ek olarak, negatif bir antijen testi artık yeterli değildi, ancak Perşembe gününden itibaren antijen testine tekrar izin veriliyor. Ancak, 48 saatlik başlangıç ​​geçerliliği 24 saate düşürüldü.

“Başlangıçta, Pukkelpop sahasında günde 7.000 teste kadar bir kapasite planladık, ancak sırasıyla hızlı bir antijen testi veya bir PCR testinin geçerliliği için 24/48 saatlik limit, bu kapasiteyi üç katına çıkarmamız gerektiği anlamına geliyor. “

Olayları bir perspektife oturtmak gerekirse: Bu ülkenin en büyük test köylerinin maksimum kapasitesinin beş katıdır” diye ekledi. “Hükümete bunu güvenli koşullar altında organize edebileceğimizi garanti etmemizin hiçbir yolu yok.”

“Bu basit bir matematik ve sağlıklı bir sağduyu dozu.”

Aşı Görev Gücü’nün ve Limburg eyaletindeki ve ötesindeki birçok aşı merkezinin en iyi çabalarına rağmen, festival, hedef demografisindeki aşılama oranının umduğu gibi olmadığı sonucuna varmak zorunda kaldı.

“Genç izleyicilerimizin neredeyse her 10’undan 8’i testlere katılmak zorunda kalacak. Pek çoğu aşılanma fırsatı bulamamış bu kadar genç bir izleyici kitlesine sahip çok günlü bir toplu etkinlik için, bu kadar çok gencin günlük olarak test edilmesi kesinlikle mümkün değil.”

Ayrıca festival, yetkililerin bu kararı festivalin başlamasından sadece bir ay önce almasından “derin üzüntü duyduğunu” belirtti. Ancak Covid önlemlerinin her zaman en son gelişmelere tabi olacağı belirtildi.

Sonuç olarak Pukkelpop 2021 artık planlandığı gibi gerçekleşemez ve 2022’ye ertelenir.

Organizasyona göre, Pukkelpop ekibiyle yapılan istişarelerin ardından federal hükümet bugün festivalin mevcut haliyle devam etmesine izin vermemeye karar verdi.

Açıklamada, “Özellikle bu yıl Pukkelpop’u dört gözle bekleyen tüm gençler için üzgünüz” deniyor.

Bilet alan kişilerle 8 Ağustos’tan önce e-posta yoluyla iletişime geçilecektir. Biletlerini iade etme veya otomatik olarak gelecek yıl 18 Perşembe ile 21 Ağustos 2022 Pazar arasında gerçekleşecek olan festivale devretme seçenekleri sunulacak.