Putin: Ukrayna halkına bu zor zamanında yardım etmeliyiz

Putin-Suriye-açıklama-1Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün kabul edilen genel affın özellikle Greenpeace aktivistleri için olmadığını söyledi. Putin çok kısa bir süre içinde Rus petrol devi Hodoskovski’nin de affedileceğini belirtti.

DÜNYA-Putin, Rus petrol devi Yukos’un eski CEO’su Mikhail Hodoskovski’nin affını “en kısa süre içinde” imzalayacağını söyledi.

Uluslararası medyayla yaptığı dört saatlik soru-cevap oturumunda Putin, “10 yıldan fazla süre hapiste kaldı, ben bunun ciddi bir süre olduğuna inanıyorum” dedi.

Rusya lideri Hodorkovski’nin affının yakın zamanda imzalanacağını da söyledi.

Bununla birlikte Hodorkovski’nin avukatı, bir zamanlar Rusya’nın en zengin insanı olan işadamının af başvurusunda bulunmadığını belirtti.

2003 yılında yakalanan Putin, zimmetine para geçirmek ve vergi kaçırmak suçlarıyla dokuz yıl hapse mahkum edilmişti. 2010’da Hodorkovski’nin cezası başka bir davada kara para aklamaktan suçlu bulunması sonucu uzatılmıştı. Hodorkovski’nin cezası Ağustos 2014’te bitiyor.

GREEENPEACE’LE İŞBİRLİĞİ YAPARIZ
Öte yandan DHA muhabiri Siyamend Kaçmaz’ın aktardığına göre Putin, dün affedilen Greenpeace aktivistleriyle ilgili soruya verdiği cevapta, “Aktivistler de aftan yararlanabilir, ancak bu affın onlar için kabul edildiğini söyleyemem. Yaşananlar umarım onlar için ders olur. Greenpeace organizasyonuyla birlikte olumlu işler yapmayı umuyorum. Olay çıkarmak yerine, ekolojik riskleri en aza indirmek için birlikte çalışmalıyız. Biz onlarla işbirliği yapmaya hazırız” diye konuştu.

“UKRAYNA’YA YARDIMIMIZIN TEK NEDENİ KARDEŞ ÜLKE OLMAMIZ”
Son günlerde dünya gündeminde olan Ukrayna ile ilgili bir soru üzerine de Putin, Ukrayna’nın AB’ye entegrasyonuna karşı olmadığını, ancak bu durumda kendi ekonomisini korumak zorunda kalacağını açıkladı.
Putin, “Biz Ukrayna’nın AB’ye girmesine asla karşı değiliz. Biz sadece böyle bir durumda kendi ekonomimizi korumak zorunda kalacağımızı açıkladık. Ukrayna kapılarını AB’ye açarsa, Kiev ile aramızdaki ticaret ilişkileri eskisi gibi olmayacaktır” dedi.

Putin Ukrayna’ya yaptığı yardımlarla ilgili ise şu açıklamaları yaptı:
Eğer, biz kardeş ülkeleriz, kardeş halkız diyorsak, o zaman öyle davranmalıyız ve Ukrayna halkına bu zor zamanında yardım etmeliyiz. Ukrayna’ya yardım etmemizin en önemli nedeni budur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.