Ramaekers: Herkese üçüncü doz vermenin ‘bilimsel temeli yok’!..

Belçika’nın Aşı Görev Gücü başkanı, Flaman hükümetinin neredeyse tüm nüfusa destekleyici aşılar yapma kararını destekleyecek yeterli bilimsel kanıt olmadığını savundu.

Flaman sağlık bakanı Wouter Beke, “Flaman Hükümeti 12 yaşın üzerindeki tüm çocuklar için üçüncü bir doz istiyor” ve Üstün Sağlık Konseyi’ni bu destekleyici aşıya açıklık getirmeye çağırırken, “Böylece Bakanlıklar Arası Halk Sağlığı Konferansı” Ayrıca bu konuda hızlı bir karar alabilir.”

Wouter Beke Twitter’da yaptığı açıklamada, “Edemiyolojik evrim nedeniyle, Flaman hükümetiyle aşı, test ve izlemeye odaklanmaya devam etmeye karar verdik, böylece virüsün gücü yetişemez” dedi.

En son rakamlara göre, şimdiye kadar yalnızca yatılı bakım merkezlerinde yaşayanlar, bağışıklığı zayıf olan kişiler ve 65 yaş üstü kişiler, yaklaşık 480.000 kişiye tekabül eden bir destek aşısı alabilirler.

Bununla birlikte, Aşı Görev Gücü başkanı Dirk Ramaekers, “genç ve sağlıklı popülasyonda koronavirüse karşı bağışıklığın azaldığına dair bir kanıt bulunmadığından, tüm nüfus için üçüncü bir aşıya ihtiyaç duyulacağına dair bilimsel bir temel olmadığını savundu. ”

“Yazdan bu yana, genel nüfusa üçüncü bir şans verilmesi gerekebileceği gerçeğini de hesaba katıyoruz, ancak her zaman bilimsel argümanlara dayanarak” dedi ve “ne olduğunu bilmek istediğini de sözlerine ekledi. Bilimsel temeli, Flaman hükümetinin şimdi bu üçüncü baskıyı duyurmak için kullanmasıdır.”

Tüm nüfus için üçüncü bir baskının da artan koronavirüs rakamlarını durdurmanın çözümü olmadığını ve odak noktasının Covid Güvenli Bilet genişlemesi ve kapalı alanlarda yüz maskeleri takma gibi diğer önlemlere verilmesi gerektiğini vurguladı.

Ramaekers ayrıca, üçüncü aşılar tartışılırken sıklıkla gündeme getirilen etik tartışmaya da işaret ederek, “şimdiki en büyük önceliğin, daha az insanın aşılandığı ülkelere aşı bağışlamak olduğunu” savundu.