Renault-Nissan ve Daimler AG kamyonet segmentini genişletiyor

Nissan-NP300-2015-1Renault-Nissan İttifakı ve Daimler AG, beş yıllık stratejik iş birliklerini kamyonet segmentinde genişletiyor.
Nissan ve Daimler birlikte Mercedes-Benz için 1 tonluk kamyonet geliştirecek. Mercedes-Benz kamyonet yeni Nissan NP300 ile mimarisinin bir kısmını paylaşacak, ancak müşterilerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere Daimler tarafından tasarlanacak ve dizayn edilecek. Araç Mercedes Benz’in tüm ayırt edici özelliklerine sahip olacak.
Çift kabin özelliğine sahip olacak pikap, hem özel hem de ticari müşteri kesimlerini hedef alacak. Kamyonet için öncelikli hedef pazarlar Avrupa, Avustralya, Güney Afrika ve Latin Amerika olacak.
Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Zetsche:
Küresel büyüme hedefimiz doğrultusunda attığımız önemli bir adım
Renault tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Cars Üst Yöneticisi (CEO) Dieter Zetsche, Mercedes-Benz’in, dünyanın en hızlı büyüyen premium markası olduğunu belirterek, “Hızla büyüyen orta boy pikaplar segmentine girmek küresel büyüme hedefimiz doğrultusunda attığımız önemli bir adımdır. Renault-Nissan ittifakı ile köklü ortaklığımız sayesinde bu kilit segmente giriş süremizi ve maliyetini büyük ölçüde azaltabileceğiz” ifadelerini kullandı.
Zetsche, Daimler ve Renault-Nissan arasında beş yıllık iş birliğinden sonra olumlu sonuçlar alındığını aktararak, ilgili tüm ortaklar için faydalı ve kazançlı çok sayıda ortak projeyi belirleyerek hayata geçirdiklerini kaydetti.
Renault-Nissan CEO’su Ghson:
Otomotiv sektöründeki en verimli ortaklıklardan biri
Renault-Nissan Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn bu projede Daimler ile iş birlikleri sayesinde Cordoba fabrikasında yatırım maliyetini paylaşmalarının mümkün olacağını anlatarak, “Aynı zamanda Renault-Nissan ittifakı Latin Amerika bölgesinde yeni pazarlara açılabilecek. Bu proje aynı zamanda Barselona fabrikasında üretim kapasitemizi maksimize etmemizi ve önemli bir segmentte rekabet gücümüzü artırmamızı sağlayacaktır. Bu işbirliği, bir yandan marka ve ürünlerimizi farklı tutmamızı sağlarken, tüm ortakların ölçek tasarruflarını artırmasını sağlayan otomotiv sektöründeki en verimli ortaklıklardan biridir” değerlendirmesinde bulundu.
Nissan dünyanın en büyük ikinci 1 tonluk kamyonet üreticisi ve 80 yılı aşkın süredir 1 tonluk pikaplar üretiyor ve satıyor. 1933 yılından bu yana, 14 milyondan fazla 1 tonluk Nissan kamyonet çoğunlukla zorlu yol şartlarında insan ve mal taşımak için kullanıldı. Haziran 2014 yılında lansmanı yapılan ve pazarlara bağlı olarak NP300 Navara ve NP300 Frontier adı altında satılan NP300 pikap modeli halen Tayland ve Meksika’da üretiliyor.
Renault pikap segmentine ikinci kez girecek
Nissan ve Renault, Nissan NP300 ile bazı ortak mimari unsurlarını paylaşacak 1 tonluk bir pikap kamyoneti Renault için geliştiriyor. Kamyonet aynı zamanda Renault’nun ilk 1 tonluk pikap kamyoneti olacak. Renault’nun 1 tonluk kamyonet üretimi Meksika’da Nissan’ın Cuernavaca fabrikasında 2016 yılında başlayacak. Bu yıl yapılan yarım tonluk kamyonetin lansmanından sonra 1 tonluk kamyonet ile Renault pikap segmentine ikinci kez girecek.
Latin Amerika pazarlarına dönük Arjantin’de, diğer pazarlar için İspanya’da üretilecek
Mercedes-Benz’in 1 tonluk pikap kamyoneti, Nissan NP300 ve Renault’nun 1 tonluk kamyonetiyle Latin Amerika pazarlarına dönük olarak Arjantin’de Renault’nun Cordoba fabrikasında Nissan tarafından, üç kamyonet de Kuzey Amerika hariç diğer pazarlar için İspanya’da Nissan’ın Barselona fabrikasında üretilecek.
Cordoba fabrikasında yılda 70 bin araç üretilecek
Cordoba fabrikasında yılda yaklaşık 70 bin araç üretimi olacak. Barselona fabrikasında ise üç ortak için yılda yaklaşık 120 bin araç üretilecek. Yüksek yerlilik oranı sayesinde İspanya ve Arjantin’de tedarik üslerinin önemli ölçüde genişletilmesi bekleniyor.
Ortak pikap projesi, bu ay 5. yıl dönümünü kutlayan Daimler ve Renault-Nissan ittifakı arasındaki iş birliği kapsamı öncelikle Avrupa’ya odaklanan üç proje ile sınırlıydı. O zamandan beri Renault-Nissan ve Daimler arasındaki ortak proje portföyü Avrupa, Asya ve Amerika kıtasında 13 proje ile 4 kattan daha fazla büyüdü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.