‘Rivian’ Tesla ile rekabet edebilecek tek şirket olabilir!..

Amazon tarafından desteklenen ve geçen ay halka arz olan elektrikli araç üreticisi Rivian için analistlerin büyük bir kısmı al tavsiyesi verirken, Rivian’ın Tesla ile rekabet edebilecek tek şirket olabileceği düşünülüyor.

Amazon tarafından desteklenen elektrikli araç üreticisi Rivian, liderliğini Tesla’nın yaptığı elektrikli araç piyasasında yer edinebilmek amacıyla geçtiğimiz ay halka arz olmuştu.

78 dolara halka arz edilen Rivian’ın hisseleri 1 hafta içerisinde 172 dolara ulaştıktan sonra gerileyerek şu an 104 dolar seviyesinde bulunuyor. Wall Street’teki analistler ise Rivian’ın Tesla ile elektrikli araç piyasasında rekabet edebilecek tek şirket olduğunu düşünüyor.

Morgan Stanley Analisti Adam Jonas, 147 dolar hedef fiyat ile Rivian için portföyde ağırlığının artırılması tavsiyesini verirken şirketin elektrikli araç portföyünde olması için gerekli tüm stratejik özelliklere sahip olduğunu söyledi.

Piper Sandler Analisti Alexander Potter ise birçok şirketin Tesla’nın başarısını yakalamaya çalıştığını fakat başarılı olamadığını belirterek, “Rivian’ı diğerlerinden ayıran şey batarya ve yazılım teknolojisini de içinde barındıran dikey entegrasyon stratejisi” dedi. Potter da Rivian için hedef fiyatını 148 dolar olarak belirlerken al tavsiyesinde bulundu.

Deutsche Bank da yayımladığı bir not ile Rivian’ın büyük ve kârlı bir şirket olmak için hem donanımsal hem de yazılımsal olarak eşşiz özelliklere sahip olduğunu belirtti. Rivian’ın Amazon ile ilişkisinin önemli olduğunun altını çizen Deutsche Bank, 130 dolar hedef fiyat ile al tavsiyesi verdi.

JP Morgan Analisti Ryan Brinkman ise Rivian için hedef fiyatını 104 olarak belirlerken hisse için tavsiyesini nötr olarak belirledi. Rivian’ın Tesla, Ford ve General Motors gibi şirketlerle piyasa rekabet edebileceğini belirten Brinkman, buna rağmen hisselerdeki son artışla hisse değerinin halihazırda çok fazla olduğunu söyledi.