Rusya’da kısmi af beklentisi

Gizem Akhan-Rusya-2013-1Gizem ile Pussy Riot kurtulacak, muhalefet içeride kalacak.

DÜNYA-Rusya’da anayasanın 20’nci yıldönümü vesilesiyle Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından sunulan kısmi affı bugün görüşen parlamentonun alt kanadı Duma, dünkü birinci oylamanın ardından taslakta yapılan önemli birkaç değişiklikle Gizem Akhan’ın da aralarında bulunduğu 30 Greenpeace aktivisti ve Pussy Riot punk grubu üyelerine özgürlük yolunu açtı.

Akşama doğru kısmi afla ilgili ikinci ve üçüncü oylamanın yapılması beklenirken, yapılan değişiklikle “henüz mahkumiyet almamış soruşturma altında bulunan sanıkların da aftan yararlanmaları” maddesi eklendi.

Böylece Türk vatandaşı Gizem Akhan dahil Rusya tarafından holiganlıkla suçlanan 30 aktivistin yeni yıla kadar evlerine dönme şansı bulunuyor.

Bu arada ilan edilecek aftan Rusya içi siyasi muhalefetin yararlanması ise engellendi.
2012 başkanlık seçimleri sırasında protestolara katılan ve polisle çatıştıkları için tutuklanan kişilerin durumu belirsizliğini koruyor.

Aftan yararlanamayacak kişiler arasında muhalefet liderlerinden Aleksey Navalniy ve Sergey Udaltsov da bulunuyor. Ayrıca ekonomik suçlardan 10 yıldan beri cezaevinde bulunan eski Yukos petrol şirketi başkanı Mihail Hodorkovski de kapsam dışı tutuldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.