Rusya’dan Batı’yı endişelendiren bir hamle daha geldi

Rusya-İskender-Füze-1İskender füzeleri Avrupa sınırına yerleştirildi.

DÜNYA-Rusya Savunma Bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, nükleer kapasiteye sahip ‘İskender’ füzelerinin Polonya sınırına kaydırıldığını doğruladı. ABD’nin hava savunma kalkanlarına misilleme olduğu ifade edilen stratejik yer değiştirme ilk olarak Almanya’nın Bild gazetesi tarafından iddia edilmişti. Bild, füzelerin gizlice Kaliningrad’a kaydırıldığını iddia etmişti.

İddiaları yanıtlayan üst düzey bir Rus yetkili füzelerin kaydırıldığını doğrularken belli bir bölge ismi vermekten kaçındı. Rusya’nın herhangi bir uluslararası kanunu çiğnemediğini de belirten yetkili Batı’lı ülkelerin bu konuda eleştiri yapmasının yersiz olduğunu ifade etti.

Kremlin 2011 yılında NATO’nun hava kalkanına karşılık füzelerinin yerlerini değiştirebileceğini belirtmiş ve Avrupa’yı uyarmıştı. ABD ve NATO’nun Rusya’yı savunma sisteminin amacı konusunda ikna etme çabaları da sonuçsuz kalmıştı. Rusya cephesi ise ABD’nin gelişmiş savunma sisteminin gelecekte bir saldırı silahına dönüşeceği endişesini taşıyor.

İSKENDER FÜZELERİ

Rus yapımı olan İskender füzeleri yaklaşık 500 kilometre menzilli ve 800 kilogramlık savaş başlıkları taşıyabiliyor. Nükleer başlık da taşıyabilen füzelerin ağırlığı ise 4 ton civarında.

Leave a Reply

Your email address will not be published.