Siluanov: "Rusya ekonomisi büyümeye devam edecek"

Anton Siluanov-2013-2Rusya ekonomisi dördüncü çeyrekte beklentinin aksine yüzde 0.4 büyüdü.
Rusya ekonomisi 2014’ün dördüncü çeyreğinde beklenmedik şekilde büyüyerek, ruble krizinin etkisinin henüz görülmediğini ortaya koydu.
Moskova’da bulunan Federal İstatistik Servisi’nin açıkladığı öncü rakamlara göre, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) 2014’ün son üç ayında bir önceki yıla göre yüzde 0.4 büyüdü. Üçüncü çeyrek büyümesi ise yüzde 0.9’a revize edildi.
Bu rakam Bloomberg anketine katılan 11 ekonomistin tahmin medyanı olan sıfır büyümeden yüksek çıktı. Rusya’nın GSYH’si tüm yıl için ise yüzde 0.6 büyüme kaydetti.
Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı, petrol fiyatlarının yüzde 50’ye yakın düşmesi ve rublenin 1998’deki krizden bu yana en ciddi değer kaybını yaşaması sonrası durma noktasına gelmişti. ABD ve Avrupa Birliği’nin Ukrayna krizi nedeniyle uyguladığı ekonomik yaptırımlar Moskova’nın uluslararası piyasalara erişimini kesti ve sermaye çıkışına yol açtı. Yetkililer bu nedenle harcamalarda kesintiye giderken, Aralık’ta acil toplantıyla faiz artışı yapıldı.
Rusya Merkez Bankası 2014’te gösterge faiz oranını altı kez artırırken, enlfasyonun dengelenmesinin ardından borçlanma maliyetlerini iki kez indirdi. Maliye Bakanı Anton Siluanov geçen ay krizin en kötü döneminin atlatıldığını kaydetmişti. Siluanov, “Rusya ekonomisi büyümeye devam edecek” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.