SpaceShipTwo isimli uzay aracı test uçuşu sırasında infilak etti

İngiliz Virgin Group’ın geliştirdiği, uzaya ilk turistleri taşıması hayal edilen SpaceShipTwo isimli 500 milyon dolarlık uzay aracının önceki gün test uçuşu sırasında infilak etmesi büyük hayal kırıklığı yarattı.

Los Angeles kentinin kuzeyinde Mojave Çölü’ndeki üstten fırlatılan uzay aracı kalkıştan kısa bir süre sonra 14 km yükseklikte iken infilak ederek ikiye bölündü, bir pilot öldü, paraşütle atlayan ikinci pilot ise yaralı olarak kurtuldu.

Şirketten yapılan açıklamada “test uçuşu sırasında uzay aracının infilak etmesine yol açan ciddi ve anormal bir problem yaşandığı” belirtilirken kazayla ilgili soruşturma başladı. Virgin Group’un patronu Richard Branson ise şirketin sitesinde yayınlanan açıklamasında büyük üzüntü yaşadıklarını ancak uzay turizmi için çalışmalarına devam edeceklerini söyleyerek “Uzay zordur fakat buna değer. Yılmadan hep birlikte ileriye doğru adım atacağız” dedi.

Aralarında Lady Gaga, Angelina Jolie, Ashton Kutcher, Justin Bieber gibi ünlülerin olduğu 800’den fazla kişi SpaceShipTwo aracıyla uzaya gitmek için ya 250 bin dolarlık ücretin tümünü ödemiş ya da depozito yatırmıştı. SpaceShipTwo uzay aracının geçirdiği kaza, ABD özel uzay-havacılık sektörünün bu hafta içinde yaşadığı ikinci kaza oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.