Strépy’de araba karnavala daldı: 6 ölü 20 yaralı

Belçika’nın güneyindeki Strepy-Bracquegnies kasabasında düzenlenen karnavala hazırlanan bir grubun provasında facia yaşandı… Sabah saatlerinde bir araç kalabalığa çarptı. İlk belirlemelere göre en az 6 kişi yaşamını yitirirken, en az 10 kişinin de ağır yaralandığı belirtildi.

Belçika’nın güneyindeki Strepy-Bracquegnies bölgesinde pazar sabahı bir facia yaşandı… Bölgede düzenlenen bir karnaval için prova yapan bir gruba bir otomobil çarptı. Yetkililer ilk belirlemelere göre 6 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 10 kişinin de ağır olarak yaralandığını duyurdu.

Savcı Damien Verheyen, “Şu aşamada bu olayın bir terör saldırısı olduğunu gösteren hiçbir unsur yok” diyerek olayın bir terör saldırısı olmadığını söyledi.

Olayın yaşandığı bölgeye komşu olan La Louviere’nin belediye başkanı Jacques Gobert, “Geleneksel etkinlik öncesinde 150-200 kişi toplanmıştı ve enstrümanlarla birlikte kıyafetlerle her şey hazırdı. Fakat o sırada bir araç kalabalığın üzerine sürdü. Şoför daha sonra yoluna devam etti” dedi.

Yetkililer araçta bulunan iki kişinin daha sonra yakalandığını duyurdu. Bölgede yaşayan ve 30’lu yaşlarındaki kişilerin sicilinin temiz olduğu belirtildi.

***

Pazar sabahı erken saatlerde, Strépy-Bracquegnies’teki (La Louvière, Hainaut) karnavala katılan eğlence düşkünü kalabalığın üzerine bir araba sürdü. La Louvière belediye başkanı Jacques Gobert’e göre, altı kişi öldü, 12’si ağır ve 20 kadarı da yaralandı.

Araba, içinde iki genç adamla yüksek hızda gidiyordu. Görgü tanıkları, uçağın kırılmadığını ancak Pazar günü saat 05:00 sıralarında karnavala gidenlerin kalabalığına çarptığını söylüyor. Ortaya çıkan sahne kargaşa ve panikti. Gobert, sürücünün olay yerinden kaçmaya çalıştığını ancak polis tarafından hızla durdurulduğunu doğruladı.

Komünün acil durum planı, acil servislerin yerel belediye binasında bir kriz müdahale merkezi kurmasıyla hız kazandı. Yerel raporlar, ambulansların ve polisin olay yerine birkaç dakika içinde geldiğini, ancak kesin ayrıntılar hala ortaya çıkmadığını söylüyor.

Gobert, “Belediye spor salonunu aileler ve acil servisler için açtık” dedi. Saat 11.00’de basın toplantısı yapılacak.

Uzun zamandır beklenen kutlama korku içinde sona erdi
Wallonia’daki karnaval geleneği 14. yüzyıla kadar uzanır ve UNESCO tarafından İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Mirasının Başyapıtı olarak listelenir. Hem katılımcılar hem de izleyiciler olmak üzere büyük kalabalıkları çeken son derece popüler etkinliklerdi.

Arabanın çarptığı kalabalığın çoğu “Gilles” idi – balmumu maskeleri, tahta ayakkabılar ve geleneksel kostümlerden oluşan abartılı kostümler içindeki sanatçılar. Şenliklere doğru yola çıkmadan önce sokakta erken toplanmışlardı.

Strépy-Bracquegnies karnavalının 2020 ve 2021 yıllarında, pandemi nedeniyle iptal edilmişti

İçişleri Bakanı Annelies Verlinden, kaza nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten taziyelerini iletti.

Verlinden: “Bu sabahın erken saatlerinde Strépy’de meydana gelen bu olayın kurbanlarının ailelerine ve arkadaşlarına en içten taziyelerimi sunuyorum. Dostça bir kutlama olması gereken şey trajediyle sonuçlandı. Durumu yakından takip edeceğiz.”