Tayland Başbakanı Şinavatra parlamentoyu feshettiğini duyurdu

Yingluck Şinavatra-2013-1Tayland Başbakanı Yingluck Şinavatra, ülkede günlerdir süren gösteriler üzerine parlamentoyu feshettiğini duyurdu ve seçim çağrısı yaptı. Seçimlerin 2 Şubat’ta yapılması önerildi.

DÜNYA-Pazar günü muhalefetteki tüm milletvekilleri istifa etti. Başkent Bagkok’da bugün de gösteriler düzenleniyor.

Yingluck 2011’de seçimleri kazanmıştı.
Yingluck söz konusu açıklamayı televizyon ekranlarından yurttaşlara seslendiği konuşması sırasında yaptı.

‘Kararı halk verecek’
Göstericiler Başbakanlık ofisine yürüyeceklerini söyleyerek bugün tekrar sokaklara çıktı. Eylemlerde mevcut hükümetin istifa etmesi ve yönetimin ‘Halk Konseyi’ne’ devri talep ediliyor.
Yingluck, hükümetin kimsenin hayatını kaybetmesini istemediğini söyledi.
Tayland Başbakanı, birçok insanın hükümeti protesto ettiği bir aşamda en iyi yolun iktidarı Tayland halkına vermek ve seçimlere gitmek olduğunu belirtti.
Yingluck “Tayland halkı karar verecek” dedi.

Seçimler 2 Şubat’ta
Başbakan Yinglak Şinavatra’nın, günlerdir devam eden hükümet karşıtı gösterileri sonlandırabilmek için hükümeti feshedeceğini ve erken seçime gidileceğini açıklamasının ardından seçim tarihi de belli oldu. Bakanlar kurulu tarafından belirlenen 2 Şubat 2014 tarihi için şimdi Seçim Komisyonu’nun onayı bekleniyor.

Göstericiler tatmin olmayabilir
Tayland’daki seçim yönetmeliğine göre parlamentonun feshedilmesinden sonra ülkenin iki ay içinde seçime gitmesi gerekiyor.

Ancak bu durum, tüm bir demokratik sistemin değişimiyle Yingluck ve ailesinin ülkeyi terk etmesini isteyen göstericileri tatmin etmesinin zor olduğu belirtiliyor.
Yingluck’un partisinin ağırlıklı olarak fakir kesimlerle kırsal kesimde yaşayanlardan destek gördüğü ve bu desteğin yüksek olduğu belirtiliyor.

Tayland’da göstericiler, Başbakan Yingluck’un hükümetinin asıl olarak sürgündeki eski siyasi lider olan kardeşi Taksin Şinavatra’nın kontrolünde olduğunu söylüyor.
Hükümetin meclise sunduğu tartışmalı siyasi af tasarısının da Taksin’in cezasını çekmeden geri dönmesini sağlamak için önerildiği ifade ediliyor.

Senato, protestolara yol açan tasarıyı reddetti
Tayland’daki son gösteriler, Taksin taraftarlarının düzenlediği ve iki aylık oturma eyleminde 90′dan fazla kişinin ölmesine neden olan 2010 gösterilerinden bu yana düzenlenen en büyük protestolar oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.