Tillerson: ‘Katar krizi diyalogla çözülebilir’

ABD Dışişleri Bakanı Rex Wayne Tillerson, Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki krizle ilgili tarafların konuları diyalogla çözebileceğine dair umutlu olduklarını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Tillerson, Yeni Zelanda Başbakanı Bill English ile yaptığı görüşmede, Katar liderleriyle 15 yıldan uzun bir süredir muhatap olduğunu, birbirlerini gayet iyi tanıdıklarını ifade etti.

Görevde olan Emiri de Emirin babasını da iyi tanıdığını kaydeden Tillerson, “Körfez İşbirliği Konseyi’nde (KİK) görüş farklılıklarının buna neden olduğunu düşünüyorum, dün de belirttiğim gibi burada birçok meselenin dahli var. İşler, ülkelerin harekete geçmeye karar vermesiyle sonuçlandığına göre kanımca belli seviyede hayal kırıklığı söz konusu.” ifadesini kullandı.

Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da verdiği mesaj ile tüm dünyada Müslüman ve Arap ülkelerinin, aşırılığa karşı harekete geçmeye ve aşırılıkçılığa yönelik maddi desteği sonlandırmak için gerekli adımları atmaya teşvik etme amacı taşıdığına işaret etti.

Bölgedeki her ülkenin istenilen hayat standartları için yükümlülükleri olduğunu, terörizm ile aşırılıkçılığa verilen desteği sona erdirme taahhütlerine bağlılık konusunda zorluklar yaşadığını ifade eden Tillerson, tüm dünyada kendisini açıkça ortaya koyan terörizm ile aşırılıkçılık konusunda KİK ülkelerinin de yapması gerekenler bulunduğunu vurguladı.

Bakan Tillerson, dün de ifade ettiği üzere tarafların bu sorunu diyalog yoluyla çözmesini ümit ettiğini ve bir araya gelerek, bu karara neden olan farklılıkların çözümüne ilişkin bir yol bulmalarını desteklediklerini dile getirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.