UBS: “2014 Altın yatırımcıları için yine korkunç bir yıl olacak”

UBS-Külçe-1İsviçreli UBS bankasından altın fiyatlarına yönelik karamsar bir tahmin yapıldı

EKONOMİ-UBS tarafından yayımlanan piyasa öngörüsünde altın fiyatlarının 2014 yılında çift haneli kayıplara uğrayacağı tahmin edildi. UBS’in varlık yönetim birminin başında yer alan Dominic Schneider, 2014 yılında altın fiyatlarının izleyeceği yola dair öngörülerini içeren notunda, “Altını olan yatırımcılar için yine korkunç bir yıl olacak. Kıymetli metal 12 aylık süreçte yüzde 13 kayba uğrayarak 1.050 dolara gerileyecek” yorumuna yer verildi.

“Herkes FED’in geri çekilmesinden bahsediyor ama asıl faiz oranlarına bakmamız lazım” diyen Scheider, “12 aylık bir tahmin yapıyorsanız 2015 yılına bakmanız gerekir ve o zaman da faiz oranlarında artış olacağını görürsünüz” dedi.

2013’TE YÜZDE 28 KAYBETTİ
Faiz oranlarının artması, gelir getirmeyen bir araç olan altının elde tutulma maliyetini artıran bir etken olarak kabul ediliyor. 2014 yılında ekonomik büyüme ve enflasyon oranlarına dair öngörülerin olumlu olduğunu hatırlatan Scheider, bu nedenle de risk-getiri dengesinin riskli yatırımlara doğru kaydığını ifade etti.

Bu arada, 2013’ü yıllık yüzde 28 kayıpla tamamlayan altının ons fiyatı, böylece son 32 yılın en büyük senelik düşüşünü kaydetmiş oldu. Altın fiyatları 2013’ten önceki 12 yıl boyunca sürekli artarak uzun soluklu bir ralliye imza atmıştı.

Öte yandan, altının onsu 2014 yılına iyi başladı.

Altının onsu yeniyılın üçüncü gününde 1,231.80 dolardan işlem görüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.