Yatsenyuk: Ukrayna’nın kaderi için sorumluluk almaktan korkmayız

Arseniy Yatsenyuk-2014-1Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç‘in muhalefetteki liderlere başbakanlık ve başbakan yardımcılığı teklif etmesi gösterilere sahne olan ülkede uzlaşma beklentisini artırdı.

Ancak Vatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk, sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Yanukoviç‘e “anlaşma yok” şeklinde cevap verdi.

Meydandaki sahnede toplanan muhalefet liderleri, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile gerçekleşen toplantının içeriğini ve kararlarını aktardı.

Yanukoviç’in başbakanlık görevi önerdiği Arseny Yatsenyuk, teklifin ancak taleplerinin tamamının karşılanması ve 16 Ocak’taki yasaların iptal edilmesi halinde kabul edilebileceğini söyledi.

Yatsenyuk “Hükumet sorumluluk almaya hazır değildi. Bundan dolayı muhalefete ülkeyi yönetmeyi teklif etti. Biz sorumluluk almaya hazırız,Ukrayna’nın kaderi için sorumluluk almaktan korkmayız” dedi.

İnsan haklarından sorumlu başbakan yardımcılığı görevi teklif edilen UDAR Partisi lideri Vitaliy Kliçko ise iktidarla görüşmelere devam edeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu sene içinde devlet başkanlığı seçimleri yapılmasını istiyoruz. Geri adım atmıyoruz. Bağımsızlık Meydanı’ndaki ve bölgelerdeki pozisyonumuzu koruyoruz”

Öte yandan Devlet Başkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Yanukoviç‘in 16 Ocak’ta kabul edilen yasal düzenlemelerde değişiklik yapılmasını ve tutukluların serbest bırakılmasını kabul ettiği ve ölümler ile yaralanmalardan da duyduğu üzüntü dile getirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.