Venedikliler, İtalya’dan ayrılmak için referanduma gidiyor

Venedik-2014-1Venedikliler 1866’dan bu yana bağlı oldukları İtalya’dan ayrılmak için referanduma gidiyor. Bugün internet üzerinden başlatılan referandum 21 Mart’a kadar sürecek

İtalya’da baş şehri Venedik olan Veneto bölgesi, ülkeden ayrılıp, egemen federal bir cumhuriyet olmayı talep ediyor.

Bölgedeki yerel yönetimlerden oluşan bir komite öncülüğünde bu talebe ilişkin internet ortamında bugün başlayan halk oylaması (plebisit), 21 Mart’ta son bulacak. Ancak buradan çıkacak sonuç bir resmiyet arz etmezken, sadece bölge halkının bağımsızlık isteğinde elini güçlendirme niteliği taşıyor.

Bir zamanlar dünyanın en güçlü deniz devleti olan Venedik’i de barındıran Veneto Bölgesi, 40 yıldır süregelen bağımsızlık talebini yeniden alevlendirdi. Romeo ve Juliet’in yaşadığı Verona, Padova ve Vicenza gibi önemli kentleri de sınırlarında tutan bölge sakinleri, ayrılıkçı partiler ve sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde sık sık gösteriler düzenliyordu.

1797 yılında Napolyan Bonapart’ın işgaline kadar 1100 yıl bağımsız bir kent devleti olarak varlığını koruyan Venedik, 1866 yılında İtalya’ya bağlanmıştı.

Venedik’in başkenti olduğu Veneto bölgesi, 148 yıl sonra yeniden bağımsızlığını kazanmak için referanduma gidiyor.

Son yıllarda bağımsızlık talebiyle gösterilerin yoğunlaştığı ve anketlere göre halkın yüzde 64’ünün bağımsızlık istediği Venedik’te bugün başlayan referandum 21 Mart’ta sonuçlanacak.

Geçtiğimiz yıl oluşturulan “Plebiscito.eu” adlı referendum komitesi internet üzerinde yürüttüğü referandumda “Veneto’nun bağımsız ve egemen bir federal cumhuriyet olmasını istiyor musunuz?” sorusunu yöneltiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.