Weidmann, Euro Bölgesi’ndeki kamu borçlarına dikkat çekti

Jens Weidmann-2Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, euro bölgesinde krizin sona ermekten uzak olduğunu söyledi.

EKONOMİ-WirthschaftsWoche’ye konuşan Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, euro bölgesindeki krizin kamu borcu, yapısal sorunlar ve finansal sorunların bileşiminden oluşan karışık bir kriz olduğunu belirterek, uygulanan mali konsolidasyon ve rekabet gücüa politikaları ile krizdeki ülkelerde bir miktar ilerleme sağlandığını, ancak krizin köklerinin ortadan kaldırılmasının yıllar alacağını ifade etti.

Weidmann ayrıca, para politikasının bazı ülkeler için çok genişlemeci, bazı ülkeler için ise çok sınırlayıcı olduğunu belirtirken, para politikasının çok genişlemeci olduğu ülkelerde varlık fiyatlarına balon oluşması gibi finansal istikrar risklerine karşı başka enstrümanlar kullanılması gerektiğini vurguladı.

Weidmann, regülatörlerin bankalar için düzenlemelerde hassas olmaları gerektiğinisöyledi.

WirtschaftsWoche’ye açıklamalarda bulunan Weidmann, regülatörlerin finansal istikrar için risklerin azaltılması ve bankaların faaliyetlerini devam ettirme kabiliyetleri arasında dengeyi sağlamalası gerektiğini vurguladı.

Weidmann açıklamasında, “Her düzenleyici proje amaca yönelik değil, ancak bu düzenleyici adımlara ilişkin ajandamızın tamamlandığı anlamına gelmiyor. Örneğin batmak için çok büyük problemi henüz çözülmedi” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.