Wolfgang Schäuble Maliye Bakanılığı görevini devam ettirecek

Almanya’da Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında kurulacak koalisyon hükümeti kabinesi şekillenmeye başladı.

AVRUPA-SPD Genel Sekreteri Andrea Nahles’in yeni Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı, Barbara Hendricks’in ise Çevre Bakanı olacağı iddia edildi.

İki isim de gazetecilerin ısrarlı sorularına gülerek karşılık verirken, Nahles, “bakanlık konusunda yorum yapmıyor ve tebrikleri kabul etmiyoruz” dedi.

Ülkenin en kilit bakanlıklarından olan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevine Sosyal Demokrat Parti Genel başkanı Sigmar Gabriel’in getirileceği ifade edilirken, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine sıcak bakan SPD’li Frank-Walter Steinmeir’ın ise Dışişleri Bakanı olacağı ileri sürüldü.

Wolfgang Schäuble ise Maliye Bakanılığı görevini devam ettirecek.

Hükümetin kurulabilmesi için koalisyon sözleşmesinin yaklaşık 475 bin SPD üyesinin onayından geçmesi gerekiyor. Oylama sona erirken sonuçların bugün belli olacak, hükümete onay verilmesi durumunda ise Pazar günü resmi açıklama yapılacak. Başbakan Angela Merkel’in ise 17 Aralık’ta Federal Meclis’te yemin etmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.