Xaver Fırtınası Belçika sahillerini vuracak

ostende firtinaKuzey Avrupa ülkelerinde etkili olması beklenen şiddetli Xaver fırtınası, bugün öğleden sonra Belçika’nın kıyı kesiminde bulunan kentlerde etkili olacak.

BELÇİKA- Birkaç gündür yapılan fırtına uyarılarından sonra İngiltere’den başlayarak kuzey Avrupa’da etkili olacak şiddetli fırtınanın, Belçika’nın sahil kentlerinde hayatı olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Özellikle Flaman Bölgesi’nde bulunan Ostende ve Anvers kentlerinde deniz seviyesinin normale göre 6 metreye kadar yükselmesi belediyeleri alarma geçirdi.

Belçika sahillerine doğru saatte 100 km hızla esen rüzgar nedeniyle yükselen dalgaların yerleşim alanlarına zarar vermemesi için birkaç gündür çalışmalarını sürdüren belediyelere bugün ordudan da destek geldi. Kumarhanesiyle ünlü Knokke kenti belediyesi gerekli olduğu takdirde kullanılması için 10 bin adet kum torbası rezervi bulundurduğunu bildirdi.

Belçika’nın sahil kentlerinde bulunan yaya, bisiklet ve motorlu araç yolları akşam saatlerinde trafiğe kapatılacak. Hususi teknelerin limanlara çekilerek sıkıca bağlanması konusunda duyurularda bulunan yetkililer, güvenlik önlemlerini 2. seviyeye yükselttiklerini bildirdiler.

Xaver Fırtınası’nın bölgesel su baskınlarına neden olabileceği bildirilirken, vatandaşlardan tedbirli davranmaları istendi.

Belçika’da bugün öğleden sonra trafiğe kapatılacak olan sahil şeridinin yarın da kapalı olması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.