Yellen faiz artışı için 4 göstergeyi izliyor

Yellen-San Francisco-2015-1Fed Başkanı Yellen faiz artışından emin olmak için bu 4 göstergeyi izliyor
ABD Merkez Bankası Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz artışında sabırlı olunacağı taahhüdünü unutun. Kayda değer süre veya işsizlik göstergelerini de.
Fed nezdinde son dönemin en gözde kelimesi “makul güven.”
Fed Başkanı Janet Yellen ve yetkililer, bu haftaki açıklamalarında, faiz artışı öncesi enflasyonun yüzde 2’lik hedeflerine doğru yükseleceğinden emin olmak istediklerini bu ifadeyle tanımladılar.
Yellen 18 Mart’taki basın toplantısında bu ifadenin ne anlama geldiğini şöyle açıkladı: “Bu konunun net bir cevabı olmasa da, dört önemli hedef var.”
1. İSTİHDAM, İSTİHDAM VE İSTİHDAM
İstihdam piyasalarında iyileşme sürmeli. Yellen bu durumu “Daha güçlü bir istihdam piyasası ve kullanılmayan kapasitenin azalması, bana göre kesinlikle güveni artıracaktır” cümlesiyle açıkladı.
2. ÇEKİRDEK ENFLASYON
Gıda ve enerji fiyatlarının dışındaki enflasyon dengelenmeli. Yellen enflasyon konusunda ise “Enerji fiyatları ve doların etkisiyle enflasyonun oldukça düşük kalacağını tahmin ediyoruz. Enflasyon verisini dikkatle takip edeceğiz” açıklamalarında bulundu.
3.ÜCRET ARTIŞI
Ücretler durgunluktan kurtulmalı. Yellen “Ücret artışını bir enflasyon sinyali olarak takip ediyoruz. Ancak bunun faiz artışı için bir ön koşul olup olmadığını söyleyemem” diye konuştu.
Target ve Wal-Mart gibi dev şirketlerin ücret artışı yapması iyi mesajlar verse de, veri bu durumu desteklemiyor.
4. ENFLASYON BEKLENTİLERİ
Hane halklarının ve yatırımcıların enflasyon beklentileri yükselmeli. Yellen beklentilere ilişkin “Bunları izliyoruz. Piyasa bazlı tedbirler hali hazırda çok düşük. Beklentilerin yükselmesi büyük olasılıkla güvenimi artırır” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.