Yunanistan’da yolsuzluk ve rüşvet soruşturması genişliyor

Yunanistan-02Yunanistan yargısı, Savunma Bakanlığı’nın 1990 ve 2000’li yıllarda hayata geçirdiği ondan fazla silahlanma programı karşılığında üst düzey ordu mensuplarının rüşvet aldığını tespit etti.

AVRUPA-Yunanistan’da savunma programlarına dair yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturması genişliyor. Savunma Bakanlığı eski Silahlanma Müdür Vekili Antonis Kantas’ın geçen hafta 12 silahlanma programı karşılığında en az 17 kişiye rüşvet verdiğini açıklamasının ardından, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 2 Alman şirketi hesabına rüşvet veren işadamının ifadeleri alınıyor. Alman Atlas Elektronik şirketinin eski Yunan temsilcisi Panayotis Evstathiou (83), bugün verdiği ifadesinde, aralarında üst düzey komutan ve komisyon üyelerinin de bulunduğu 10 yeni ismi savcılıkla paylaştı.

Savcıların, Evstathiou’ya silahlanma karşılığında rüşvet alan, ihaleye fesat karıştıran ve yasadışı işlem yapan ‘en alttan en üste’ kadar bütün yetkililerin isimlerini vermesi konusunda baskı yaptığı bildirildi. Silahlanma programları karşılığında rüşvet alan Yunan silahlı kuvvetlerinden 10 üst düzey komutan ve yetkilinin adını veren Evstathiou, 2000’li yılların başında görev yapan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı ile Kara Kuvvetleri Komutanı’nın adını ifşa etti. Eski silah komisyoncusu, Yunanistan Savunma Sanayi eski müdürünün de rüşvet aldığını söyledi. Savcılar, rüşvet, yolsuzluk ve kara para aklama çarkının tamamını ortaya çıkaracak yeni isimlere ulaşmayı hedefliyor.

YOLSUZLUK DOSYASI 1990 VE 2000’Lİ YILLARI ARAŞTIRIYOR
Evstathiou, U214 denizaltıları ve ASRAD hava savunma sistemleri için 10 kişiye toplam 3 milyon Euro rüşvet verdiğini itiraf etti. Alman ve Yunan savcıların işbirliği yaptığı rüşvet ve yolsuzluk dosyası, 1990 ve 2000’li yılları mercek altına alıyor. Evstathiou’nun avukatı, müvekkilinin yargı ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu ve bu bağlamda isim, banka hesabı ve kara para trafiği konusunda bildiklerini paylaşmayı sürdüreceğini ifade etti.

“RÜŞVET ÇARKINA ALMAN, FRANSIZ VE RUS ŞİRKETLERİ DE DAHİL”
Bu arada yılbaşı öncesi gözaltına alınan ve 750 bin Euro rüşvet verdiği tespit edilen bir başka Alman şirketi Wegmann’ın eski temsilcisi olan Dimitris Papahristos ise yarın ifade verecek. Aralarında en az iki eski savunma bakanı, bürokrat, ordu mensubu ve işadamının adının karıştığı çok sayıda kişinin soruşturma kapsamında yargıya hesap vermesi bekleniyor. Rüşvet çarkına Alman, Fransız ve Rus şirketlerinin dahil olduğunu anlatan eski Silahlanma Müdür Vekili Kantas, 2000’li yıllarda, silah alım programlarına ilişkin “itiraz etmemesi ve geciktirmemesi” karşılığında kendisine para verildiğini söylemişti. Kantas, İsviçre bankalarındaki yaklaşık 15 milyon Euro’nun rüşvet parası olduğunu itiraf etmişti. Yunan basın-yayın organları, geçmişte Türkiye ile gerginlikleri bahane ederek Yunan ordusunun ihtiyacı olup olmadığına bakılmaksızın çok sayıda savunma programı ihalesine fesat karıştıran onlarca kişinin yargıya hesap vereceği yorumunda bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.