Modanın devleri İzmir'e geliyor

Aralarında Armani ve Zegma’nın da bulunduğu dünyaca ünlü markalar, 12-13 Aralık tarihleri arasında “4. Hazır Giyim Sektörü İtalyan Alım Heyeti Programı”na katılacak
Ekonomik kriz yaşayan Avrupa ülkeleri arasında yer alan İtalya, konfeksiyon alımında Türkiye’ye yöneldi. Gelecek hafta İzmir’e gelecek olan ve aralarında Armani, Ermenegildo Zegna’nın da bulunduğu İtalya’nın önde gelen moda markaları, Ege’den geçtiğimiz yıllardan daha fazla mal almayı planlıyor.
İHRACAT ARTACAK
Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Ege Hazır Giyim İhracatçıları Birliği ve İzmir İtalyan Ticaret Odası işbirliği ile 12-13 Aralık tarihleri arabsında “4. Hazır Giyim Sektörü İtalyan Alım Heyeti Programı” gerçekleştirilecek. İzmir Hilton Oteli’nde yapılacak toplantıya İtalya’dan 10, Türkiye’den 26 firma katılacak. Organizasyon kapsamında 166 görüşmenin yapılması planlanıyor. İkili görüşmeler sonrasında İtalyan firmalar seçtikleri Türk firmalarının tesislerini de ziyaret edecek. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, İtalya’nın Türkiye’nin konfeksiyon sektörü için farklı ve önemli bir ülke olduğunu belirterek, “İtalyanlar ile çalıştığınızda kalite anlayışınız değişiyor. Diğer pazarlara geçiş yapma imkanınız doğuyor. İtalya moda ve marka deyince ilk akla gelen ülke. İtalyan ekonomisi günümüzde durgunluk yaşasa da 2.1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip. İtalya Türk hazır giyim sektörü açısından model ülke. Bugün birçok firma İtalyanlar ile işbirliği yaparak başarıyı yakaladı. Bu tür organizasyonlarla ihracatımızı yüzde 30 seviyesinde artırmak istiyoruz” dedi.
Ege’nin konfeksiyon sektörünün teknoloji, altyapı, yetişmiş iş gücü ve üretim kalitesine sahip olduğunu vurgulayan Kızılgüneşler, “Türk konfeksiyoncu, pamuğu tişörte dönüştürerek 10 kat katmadeğer yaratırken, İtalya ise 25 kat daha fazla katmadeğer yaratıyor. İtalya krizde olabilir ama bu gelecek markalar dünyaya mal satmak için mal alıyorlar” dedi.
“Yakınlık ve ulaşım avantajlarımız var”
İzmir İtalyan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rebii Akdurak, İtalya’dan organizasyona katılmak için 47 firmanın başvurduğunu, kendilerinin eleyerek 10 firmayı seçtiğini belirterek, “Bu projeyi İtalyan Büyükelçiliği de çok önemsiyor. Gelen firmalar İtalya’nın önde gelen firmaları. Bu firmaların İzmir’den mal almaları prestij kaynağı olacak. Tedarikçi birçok firmanın mal almasını da sağlayacaklar” dedi. İtalya’nın ekonomik kriz yaşadığını hatırlatan Akdurak, ancak İtalya’daki krizin, Yunanistan’daki krizden çok farklı olduğunu dile getirdi.
Yönetim Kurulu Başkanı Akdurak, “Geçmişte pazarın yoğun olması nedeniyle birçok İtalyan firma Uzakdoğu’ya kaymıştı. Ama yeni dönemde daha küçük sermaye ile daha hızlı mal sirkülasyonuna yöneldiler. İzmir’in yakınlığı ve ulaşım avantajları da önemli. Konfeksiyon ve tekstilin İtalyan pazarında daha şanslı hale geldiğini düşünüyorum. Artık siparişlerini buraya veriyorlar” diye konuştu.
Kimler katılacak
Ermenegildo Zegno, Giorgio Armani Operations, La Compagnia delle Pelli, Monnalisa, Mafrat, Confezione Daniele, SBM Group, Space 2000, ITN Spa, Tessitura Panzeri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.