Sebastian Vettel sabırsızlanıyor

Sebastian Vettel, gelecek sene 2011’deki egemenliklerini göstermenin hem kendisi hem de Red Bull için zor olduğunu ama 2012 mücadelesini sabırsızlıkla beklediğini söyledi.
Alman pilot bu sene sıralamalarda aldığı sonuçla rekor kırdı ve şampiyonanın bitmesine birkaç yarış kala zaferini ilan etti ama Vettel, bunun Formula 1’de çok sık rastlanan bir şey olmadığının farkında.
Önümüzdeki sezonun zorlu geçmesini bekleyen Red Bull pilotu, karamsar olmak yerine bir başka şampiyonluk için mücadele etmeye hazır olmaya çalışacağını dile getirdi.
Red Bull’un 2012’de de aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceği konusunda inancı sorulan Vettel yaptığı açıklamada “Zor. Bu sene içinde çok az hata oldu; hepimiz için neredeyse hatasızdı. Bu yüzden hiç kolay değil. Ama çok sıkı bir şekilde zorlamamız gerekecek. İnsanlar bizi yakalayacak ve çok yakın olacak ki bu sene zaman zaman böyle olmuştu. Ama bunu dört gözle bekliyorum. Her şey bundan ibaret zaten. Bir F1 aracında yine turlayıp her defasında saati durdurmak harika olacak. Aradığınız rekabet bu: Yarışa başlamak üzereyken griddeki gerginlik, endişe…” dedi.
Vettel’e göre Red Bull, isteklerinde gerçekçi olmalı ama daha iyisini de yapmaya çalışmalı.
Vettel yaptığı açıklamada “Tarihe baktığınızda, geçen seneki gibi fazla sezon olmadı. Elbette bu senenin üzerine koymak için çok sıkı bir şekilde çalışacağız. Bu zor olacak; çünkü çok az hata yaptık. Kendinizi sınırlara zorladığınızda bunu yapmak kolay değil. Ama elbette gelecek seneyi dört gözle bekliyoruz. Şimdi arayı bekliyoruz; sonrasında gelecek seneyi ve mücadeleyi. Yarışmaya başladığınızda hedefiniz kazanmak olmalı. Ve kazanıyorsanız, bazen bu sürpriz olarak gelir ama ya bekliyorsanız? Son iki sene fazlasıyla başarılı olduk ve bu sene sadece puanlar almak istediğimizi söylemek de anlamsız olur. Unvanımızı korumak istediğimiz gayet net” dedi.
Red Bull pilotu, sezonun ikinci yarısında McLaren’in çok geliştiğini ve kendilerine meydan okuduklarını kabul etti.
Vettel: “Önceki sene yaptıklarından daha azını hedefleyecek bir sonraki sezona girmezsiniz. Elbette bu sene %100 başarılamayan şeyler oldu. Dersler çıkarabileceğimiz bazı hatalar var ve umarım ders alırız. Elbette rekabet daha yüksek seviyede olacak. Bunu gördük; sene sonunda McLaren, Jenson ve Lewis ile çok güçlüydü. Bu yüzden parkta yürümek gibi olmayacak. Ama bu sene öyle olduğunu düşünmüyorum. Puan tablosuna bakarsanız aradaki farklar oldukça büyük. Sıra dışı bir başlangıç yaptık. Ama sonrasında yarışlar daha yakındı ki gerçek fark oydu. Aracımızın bu sene o kadar da egemen olduğunu düşünmüyorum. Geçen sene bu bağlamda daha rekabetçi bir araca sahiptik. Bu sene daha rekabetçi bir takımız ve işleri daha iyi bir şekilde gerçekleştirebildik. Sonunda da bu, iyi bir başlangıç yapmamızı sağladı. Televizyon açısından sıkıcı bir yarış olabilir ama işlerin bir araya geliş şeklini düşününce o kadar da kolay değil.”(trf1.net)

Leave a Reply

Your email address will not be published.