Sofuoğlu 'İlk kez Kawasaki kullanma fırsatı yakaladım'

Motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu, gelecek sezon mücadele edeceği Dünya Supersport Şampiyonası’ndaki takımı Lorenzini Kawasaki ile İstanbul’da medya önüne çıktı.
Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde (TSYD) gerçekleştirilen törende, Kenan Sofuoğlu ile birlikte Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Lorenzini Kawasaki takımının sahibi Vanni Lorenzini, Kawasaki Avrupa Sorumlusu Fabien Raolo ve takım proje lideri Jean Marc Dossios da hazır bulundu.
Bu sezon yer aldığı Moto2’de beklenen performansı ortaya koyamayan ve yeniden daha önce 2 kez şampiyonluk yaşadığı Dünya Supersport Şampiyonası’nda yarışma kararı alan Kenan Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, “2011’de kötü bir sezon geçirdim ve Moto2 istediğim gibi gitmedi. Şimdi sapasağlam ayaktayız ve yeni sözleşme imzaladık” derken, “Bu, motor sporlarının Türkiye’de gelişmesi için de önemli. Kawasaki ekibiyle sadece anlaşma imzalamadık, gelecek yılların projeleri ve altyapısı için de önemli olacak. Türkiye’de düzenleyeceğimiz özel bir kupa olacak. Benden sonra gelecek gençlerin yetişmesi için çaba sarf edeceğiz. Avrupa şampiyonalarına Türkiye’den sporcular göndermek için çalışacağız” ifadelerini kullandı.
“Büyük sponsorum olsaydı, burada MotoGP’yi açıklayabilirdim”
Daha önce Honda ve Yamaha ile yarıştığını ancak ilk kez Kawasaki kullanma fırsatı yakaladığını anlatan Kenan Sofuoğlu, bu markanın kendisi için farklı olduğunu dile getirirken, Moto2’de geçen kötü geçen sezonla ilgili bilgiler vererek, şöyle konuştu:
“Birçok insan neden MotoGP yerine Supersport’a döndüğümü soruyor. Geçen sene Moto2’de takımım çok iyi değildi. Sorunlarım oldu. Benim Supersport’ta şampiyon olduğum sene 8. olan sporcu, şimdi MotoGP’ye gitti. Çünkü önemli bir İtalyan firması ona sponsorluk desteği verdi. Eğer benim de büyük bir sponsorum olsaydı, burada MotoGP’yi açıklıyor olabilirdim. Kawasaki’ye gelirken 3-4 farklı Moto2 takımından da teklif geldi. Hatta biri çok güçlü bir ekipti ve onlarla ön anlaşma da yapmıştım. Daha sonra takım gereken desteği veremedi, gerekli sponsor desteğini alamayınca vazgeçtim.”
“2012’de Dünya şampiyonu olmalıyım”
Yeni takımımı seçerken, ekibin gücünden emin olması gerektiğini aktaran Kenan Sofuoğlu, Lorenzini Kawasaki takımını seçmesinde bunun etkili olduğunu vurgulayarak, “Bana şampiyonluk getirebilecek bir takım olmalıydı. 2012 yılında Dünya şampiyonu olmam gerekiyor. 2011 iyi geçmedi. Yeni sezonda şampiyonluk için çalışacağım. Ama motor sporu sadece sizin elinizde olmaz. Mekanik sıkıntı olabilir, kaza olabilir ama ben elimden gelen mücadeleyi vereceğim” diye konuştu.
“Daha kapı kapanmadı, ilerde MotoGP veya Superbike olabilir”
Kariyer hedeflerini açıklarken yeni takımıyla Supersport’ta şampiyonluk yaşamak istediğini aktaran Kenan, iki önemli organizasyon MotoGp ile Superbike’a da soğuk bakmadığını söyledi.
Moto2’de yaşadığı sıkıntıların, babasının hastalığı ve vefatıyla da ilgili olduğunu ifade eden başarılı sporcu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Babamın hastalığı benim hazırlık dönemime geldi. Ben de sezona hazırlanamadım ve moral olarak da çok kötüydüm. Sezon başlayınca yarışlardan alacağım iyi sonuçlarla moralim düzelir diye düşündüm ancak beklediğim gibi başlayamadık. Takımda bana verilen sözler tutulmadı. Takımın sponsoru da bıraktı ve ekonomik sıkıntı yaşandı. Motorumuzu geliştiremedik. Moto2’de inanılmaz bütçeler var ama size iyi imkanlar verilmiyor. İyi motosiklet verilmiyor. Eşit imkan sağlanmayan bir kategori olduğu için kendimi riske atmak istemedim. Orada yer alan iki önemli takımdan birine gitmezseniz, kesinlikle geride kalacaksınız ve ben de bunu istemedim. Şimdi Supersport’da şampiyon olursam, Kawasaki bana daha iyi imkan verecektir. İlerde Moto2 veya MotoGP’de şampiyon olabilecek bir takımdan teklif gelirse, kullanabilirim. 2011’deki hatayı bir daha yapmam. Moto2’de kötü bir takıma gittim ve şampiyon olmaya çalıştım. Artık şampiyon olunamayacak bir takıma gitmem. Benim için daha kapılar kapanmadı. Yaşım da buna uygun. Eğer sezon iyi giderse, sezon ortasında Superbike’ı Kawasaki ile deneyebilirim.”
Uçar: “Çok şükür, bir kahramana sahibiz”
TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, gelişmesi gereken spor branşlarında her ülkenin bir kahramana ihtiyacı olduğunu söylerken, “Çok şükür, biz bu kahramana sahibiz. Federasyonumuz, verdiği destek ve yaptığı çalışmalarla, özellikle de sporcunun kendi gayretiyle Kenan Sofuoğlu’na sahip oldu. Bizim büyük önem verdiğimiz bir isim. Bir sporcu ve Türk genci olarak bu ilgiye layık olduğunu da her fırsatta gösterdi, başarısını ortaya koydu. Kenan, Türkiye’de bilindiğinin kat kat fazlası kadar Dünya motosiklet arenasında tanınıyor” diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da onayıyla Kenan Sofuoğlu’na çalışmalarında sonuna kadar destek verdiklerini belirten Uçar, “Dünyanın kabullendiği Kawasaki markasıyla bir buluşma gerçekleşecek. Biz Kenan’a yardım değil, yapmamız gerekeni yapıyoruz. Belki de imkanlarımızdan dolayı gerekenin altında bir destek verebiliyoruz” şeklinde görüş belirtti.
Uçar ayrıca, İddaa’dan elde edilen gelirleri Kenan Sofuoğlu’nun istememesi nedeniyle bu paranın çeşitli yardım ve eğitim organizasyonlarında kullandığını hatırlatırken, “Şimdi Van’da ve Hakkari’de 2 bin 500 çocuğa hizmet edecek büyük çadırlar kuruyoruz. Kenan’ın verdiği imkanla 8-9 saat elektrikli motosikletlerle bu çocukların eğitim almalarını sağlayacağız. Bu eğitimi gelecek haftadan itibaren vermeye başlayacağız” açıklamasında bulundu.
Lorenzini: “Kenan takımımıza başarı getirecek”
Supersport ekibi Lorenzini Kawasaki’nin sahibi Vanni Lorenzini, yaptığı konuşmada Kenan Sofuoğlu’na övgülerde bulundu.
Takımlarının 10 yıldır yer aldığı Supersport’da büyük takımlara karşı mücadele verecek seviyeye Kenan’la geldiğini anlatan Lorenzini, “Kenan Sofuoğlu’nun takıma başarılar getireceğine eminim. Savaşçı bir yapıda yarışıyor ve mücadeleci biri. Kawasaki takımıyla birlikte büyük başarılara imza atmaya hazır” şeklinde konuştu.
Kawasaki Avrupa Sorumlusu Fabien Raolo ise açıklamasında, takım olarak Supersport’ta istedikleri seviyeye gelemediklerini ancak Kenan Sofuoğlu’nun dahil olmasıyla birlikte hedeflerine ulaşacaklarını anlatırken, esprili bir şekilde, “Bundan önce Kenan bizim rakibimizdi. O yüzden Kenan’ı kişisel olarak çok iyi tanımıyorum. Fakat Kawasaki’ye gelmesiyle birlikte iyi olan tarafa geçtiğini düşünüyorum. Yaptığımız testlerde, Kenan’ın çok profesyonel olduğunu, takımla çalışmaya çabuk adapte olduğunu ve takım ruhunu çok çabuk yakaladığımızı düşünüyorum” dedi.
Öte yandan, takım proje lideri Jean Marc Dossios ise, bir yarış takımının elin parmakları gibi yarışçı, takım, iyi bir motor, sponsorlar ve federasyondan oluştuğunun altını çizerken, “Hepsi bir arada olduğunda iyi bir yarış takımı oluşturulabilir ve biz hepsine sahibiz. Umarım ki sezon sonunda İstanbul’da sizinle birlikte başarıyı kutlamak için bir parti yapmak istiyorum. Rüya gibi bir takım için gereken her şeye sahibiz ve tüm şansımızı kullanacağız” diye konuştu.
Ayrıca, toplantıda genç motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu da medyaya tanıtıldı. Kenan Sofuoğlu’nun ardından gelen isim olarak adlandırılan sporcunun yurt dışında yarışabilmesi için çalışmalar yapıldığı aktarılırken, Kenan Sofuoğlu da, “Toprak’ın önünde önemli bir kariyer imkanı var. Zannediyorum ki, imkan verilirse benden sonra Dünya Şampiyonası’na çıkacak sporcu Toprak’tır” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.