Günlük kilo değişimleri

Nicole Aniston-SU-2014-1Diyetisyen Fatma Baysal, suyun mucizevi bir sıvı olduğunu belirterek, “Bu sıvı, fazla kilolarınızdan ve selülitlerinizden kurtulmanızı, cildinizin güzelleşmesi, ödem ve şişkinlerinizin atılmasını, vücudunuzu toksinlerden arındırmanızı sağlıyor” dedi.

Baysal, suyun insan vücudu için önemini anlattı. Hücrelerin yaşamsal faaliyetlerinin, vücut fonksiyonlarını yerine getirmesinin vücudun su dengesinin korunmasına bağlı olduğunu belirten Baysal “İnsan besin almadan haftalarca yaşayabilir. Su almadan ise birkaç gün. Böbreklerin görevini yerine getirebilmesi ve dolayısıyla vücuttaki yağ akımının dengeli olabilmesi için bol su tüketilmelidir. Çünkü karaciğerin görevini yapabilmesi, böbreklerin yeterli çalışmasına bağlıdır. Karaciğerin başlıca görevlerinden biri, vücutta depolanmış yağları bedenin kullanabileceği enerjiye çevirmektir. Yeterince su içilmediği takdirde böbrekler yeterince çalışamaz ve süzme işlemini gereği gibi gerçekleştiremez. Karaciğer de böbreklerin görevini üstlenmeye başlar, kendi görevi ikinci plana düşer ve daha az yağ yakmaya başlar. Yakılmayan yağlar vücutta birikmeye başlar. Kilo kaybı yerine kilo alımı söz konusu olur. Ayrıca midede yarattığı hacimden dolayı besin alımında azalma sağlar. Su içiminin kilo kaybına net olmasa da dolaylı olarak bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

SUSUZLUK OLURSA ÖDEM OLUŞUR

Günlük su tüketimine dikkati çeken Diyetiysen Fatma Baysal “Vücudumuz yeterince su alamazsa bunu bir tehlike gibi algılayıp suyu saklamaya başlar. Bu da vücutta su toplanmasına özellikle el ve ayaklarda ödem oluşumuna neden olur. Bu nedenle günlük su tüketimimiz çok önemlidir.

Bazen günlük kilo değişimleriNicole Aniston-SU-2014-4 görülebilir yeteri kadar su içilmediğinde bu kilo artışı ödem ve yağlanmaya işaret eder” diye konuştu.

Ayrıca suyun midede yarattığı hacimden dolayı besin alımında azalma sağladığını belirten Fatma Baysal faydalarını şöyle sıraladı:

“Metabolizmayı çalıştırıp günlük harcanan kalorinin artmasını sağlar, sindirimi kolaylaştırarak yemek sonrası şikayetleri azaltır ve besinlerden maksimum yararlanmamızı sağlar. Ve su, vücut ısı dengesinin sağlanması, cildin nemlenmesi ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasında da büyük öneme sahiptir. Kaybedilen suyun her gün yerine konması yaşam için çok büyük önem taşımaktadır. İnsan vücudunun su içeriği yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre değişir. Günde 2-2.5 litre su tüketmeliyiz. Ana öğünlerdem yarım saat önce ve sonra 2’şer bardak olacak şekilde tüketebiliriz. Günlük su hakkımızın hepsini bir anda tüketmeye çalışmak mide bulantısına neden olabilir. Suyun içine çubuk tarçın, elma kabuğu, karanfil veya nane, limon gibi aromatik ilaveler yaparsanız içimi daha keyifli olacaktır. İçtiğimiz çay, kahve, kola içeçekler suyun yerini tutamaz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.